Ebben is a fővárosiak járnak a legrosszabbul: Ezért van lakhatási válság Budapesten

Budapesten van a legnagyobb különbség az átlagjövedelmek és a lakásárak között.

A fővárosban hiába magasabb az átlagkereset, annyival drágább a lakhatás Budapesten, hogy sokkal jobban járnak ilyen szempontból a vidékiek – derült ki a portfolio.hu vasárnapi cikkéből.

Elszabadultak a fővárosi lakásárak

A portál az átlagos lakásárakat és a járási szintű átlagjövedelmeket vette alapul, hogy felmérje, hol kell a legkevesebb, és hol a legtöbb munkát végezni egy átlagos lakás megvásárlásához.

A főváros és vidéki városok közötti összehasonlítás alapján, bár igaz, hogy Budapesten a lakások drágábbak, a jövedelmek is magasabbak,

a különbség a lakásárakban sokkal nagyobb, mint a jövedelmekben.

A legmagasabb lakásárakat Budapest V. kerületében találhatjuk, ahol 2024 első kilenc hónapjában 1,37 millió forintos átlagos négyzetméterár volt. Ezzel szemben a legolcsóbb árak Salgótarjánban, ahol egy négyzetméter ára alig több mint 212 ezer forint.

A legmagasabb nettó átlagbért Budapest II. kerületében keresik, havi 708 ezer forintot, míg a legalacsonyabb jövedelem Salgótarjánban volt, havi 359 ezer forinttal. A lakásárak között a legdrágább és legolcsóbb települések között 6,5-szörös különbség van, míg a jövedelmek terén mindössze kétszeres.

Bár a fővárosi jövedelmek magasabbak, a budapesti lakások annyira drágák, hogy a jövedelmekből még így is jóval hosszabb ideig tart egy lakás megvásárlása.

A portál példákkal szemlélteti ezt a különbséget. A legrosszabbul a budapesti XI. kerületben élők járnak, ahol egy 50 négyzetméteres lakás vásárlása

8,8 évnyi átlagjövedelmet igényel hitel nélkül.

Ezzel szemben a XX. kerületben ez az időszak 6 évre csökken.

Debrecenben is egyre drágább a lakhatás

A megyeszékhelyek közül Debrecen a legdrágább, ahol ugyanez 7,1 évnyi átlagjövedelmet jelent, míg Salgótarjánban mindössze 2,5 év szükséges.

Csepelen egy II. kerületi átlagbérből 4 évnyi jövedelem szükséges egy 50 négyzetméteres lakásra. Fordított helyzetben, ha egy csepeli keresettel szeretnének II. kerületi lakást venni, 11,4 évnyi jövedelem kell. Ha egy salgótarjáni jövedelemből szeretnének V. kerületi lakást venni, 16 évnyi jövedelem szükséges.

A példák megmutatják, miért

választják sokan az ingázást.

Sokan egy olcsóbb településen élnek, de egy magasabb jövedelmű térségben dolgoznak. Ez különösen a főváros és agglomerációja között elterjedt, ahol napi több százezer ember ingázik, de ilyen kapcsolat létezik a megyeszékhelyek és kisebb falvak, illetve a határok két oldala között is.

Kapcsolódó:

Brutálisan elszálltak a lakásárak: Egy hónap alatt is nagy volt a drágulás

Elszabadult a panellakások ára: 50 millió forint alatt már alig lehet kapni egy ilyen kis otthont

Valódi Hírek