Egy egyszerű jogi trükkel elérhette volna a kormány, hogy a főváros ne tudjon élni Rákosrendező területén az elővásárlási jog gyakorlásával.
A kormány
egyszerű telekalakítással megakadályozhatta volna, hogy a főváros éljen Rákosrendezőn
az elővásárlási jogával – mondták el szakértők a szabadeuropa.hu-nak.
A terület ugyanis hét különböző helyrajzi számmal rendelkező ingatlanból áll, és a kormány megtehette volna, hogy a fővárosnak ajánljon egy kisebb területet, így megszűnt volna az elővásárlási jog az egész területre. Azonban ez a megoldás nem került szóba, és a kormány jogászai sem javasolták.
Meglephette a kormányt, hogy a főváros élt a Rákosrendező területére szóló elővásárlási jog gyakorlásával
A kormány január 20-án jelentette be, hogy aláírták a szerződést az Egyesült Arab Emírségekbeli Eagle Hills befektetői csoporttal. Ezzel a területet kiemelt kormányzati beruházássá nyilvánították és a befektetők kéréseinek megfelelően alakították volna a szabályozást. Azonban Budapest vezetése élt az elővásárlási jogával, ami a portál információi szerint
meglepehette a kormányt.
Miután Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy a főváros élni kíván a terület megvásárlására vonatkozó elsőbbségi jogával, Sára Botond főispán ezt még úgy kommentálta, hogy veszélyes lenne, ha a Fővárosi Közgyűlés nem szavazná meg a kormány akaratát – emlékeztetett rá a portál.
Emiatt is volt meglepő, hogy Gulyás Gergely február 6-án, a Kormányinfón bejelentette: elfogadják a főváros elővásárlási jogát, így Budapesttel állapodnak meg az adásvételről.
Kapcsolódó: Orbán aláírta: A főváros megveheti a Rákosrendezőt
Fontos lett volna a Fidesz-közeli köröknek a mini-Dubaj-projekt
Mint ismert, a Stockton Zrt. nevű magáncég is birtokolt egy kisebb területet a 85 hektárból. Halkó Gabriella, Habony Árpád gazdasági érdekeltségeinek jogi képviselője, tíz nappal a szerződés aláírása előtt szerzett tulajdont a cégben. A lap szerint ez egy utolsó kísérlet lehetett arra, hogy a fővárost kizárják az ügyből, de az arab befektetők visszalépése miatt semmi nem történt.
Ugyanakkor a Fidesz-közeli építőipari vállalatok számára is fontos lett volna a mini-Dubaj projekt.
„Gyakorlatilag elfogytak a megrendelések. Az irodaház-építések kifutóban, vasútfejlesztésre a közeljövőben nincs kilátás komolyabb volumenben, egyedül a gyorsforgalmiút- és autópálya-építés, -korszerűsítés fut még,
de ez önmagában ennyi céget nem tart el, ahány kinőtt a piacon. Ezért én például arra számítok, hogy egy-két NER-közeli vállalkozás profiljában érdekes változásokra lehetünk figyelmesek a közeljövőben”
– magyarázta el a portál egy iparági forrása.