Nem adták ki, és már nem is fogják.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára szerint elveszett azoknak az orvosoknak és ápolóknak a szabadsága, akiknek nem adták ki a pihenőidőt az elmúlt években – írta meg a nepszava.hu.
Több ezer orvost és ápolót érint
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint az egészségügyet sújtó munkaerőhiány miatt
több ezer orvos és ápoló nem kapta meg a szabadságát.
Takács levélben tájékoztatta a MOK-ot arról, hogy már nem is fogja – derül ki a MOK vasárnap este közzétett Facebook-posztjából.
A Magyar Orvosi Kamara Facebook-bejegyzését változtatás nélkül közöljük alább:
„KÖZLEMÉNY
Több ezer orvos és ápoló szabadságát nem adták ki a munkáltatók az elmúlt években az egészségügyet sújtó munkaerőhiány miatt. Dr. Takács Péter Államtitkár Úr arról tájékoztatta a Magyar Orvosi Kamarát levelében, hogy
ezek a szabadságok elvesztek.
Az orvosi kamara nem fogadja el a döntést
A MOK nem fogadja el ezt az álláspontot és felhívja a figyelmet, hogy a 2003/88/EK irányelv 7. cikke és az Európai Unió Alapjogi Chartája 31. cikkének (2) bekezdése egyaránt deklarálja a munkavállalók éves fizetett szabadsághoz való jogát.
Az Alaptörvény XVII. cikke is kimondja, hogy minden munkavállalónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.
Az Európai Unió Bírósága (C-120/21. ítéletében) világosan rögzítette: az a gyakorlat, amely alapján a munkavállaló egész egyszerűen »elveszti« a tárgyévben ki nem adott szabadságát, uniós jogba ütközik.
Az európai uniós szabályok a magyar orvosokra is vonatkoznak
A hazai jogszabályok vonatkozó rendelkezéseit márpedig az Európai Unió jogrendjével összhangban kell értelmezni.
Nyilvánosan kérjük az Államtitkár Urat, hogy szíveskedjék felülvizsgálni az álláspontját.
És gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról azzal, hogy a munkáltatói jogkörgyakorlókat felszólítja a mielőbbi intézkedésre.
Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják ezt a jogalkotási hibát.
A betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvosok és ápolók gyógyítsák őket.
Akiknek az állam biztosítja, hogy munkájukat megfelelő testi és pszichés állapotban, kipihenten, kellő odafigyeléssel és koncentrációval tudják végezni.”
(Magyar Orvosi Kamara / Facebook)