Most ütötte meg a bokáját Orbán Viktor: Trump bajba evickélte őt a szankciók támogatása által.
Orbán Viktor pénteken beszélt az Oroszország elleni szankciókról. A magyar miniszterelnök nyilatkozatából pedig kiderült, hogy ami az EU-tól „háborúpárti”, az Donald Trumptól már „békepárti”. Trump ugyanis már hivatalba lépése előtt egyértelművé tette, hogy
újabb szankciókat tervez kivetni Oroszországgal szemben,
hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítse a háborút kirobbantó Oroszországot és Ukrajnát.
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke a Truth Social felületen korábban azt írta, hogy amennyiben nem fejezik be belátható időn belül ezt a „nevetséges háborút”, akkor még keményebb adókkal, vámokkal és szankciókkal sürgeti meg a tárgyalások megkezdését.
Változott a helyzet: Orbánnál már békepárti, ami korábban háborúpárti volt
Orbán ismét zűrzavaros helyzetbe manőverezte magát következetlen és elvtelen ámokfutása politikája miatt. Három nappal a republikánus elnök beiktatása előtt a magyar kormányfő kijelentette, szerinte
itt az idő, hogy a „szankciókat kidobjuk az ablakon”,
és egy szankcióktól mentes kapcsolatot alakítsunk ki az oroszokkal.
Orbán beleesett a verembe, amit magának ásott
Orbán azt is mondta, hogy Magyarországnak a Kelettel KELL (!) szorosabb kapcsolatot kialakítania, ugyanis szerinte „a Nyugat gazdaságilag is meggyengült”. Kijelentette, az EU-nak nincsen komoly stratégiája, már nem tekinthető globális szereplőnek (?). Azt is elmondta Orbán, hogy szerinte „hiba volt elhitetni az ukránokkal, hogy győzni fognak”, majd azt közölte, hogy „az elmúlt tizenöt év tapasztalata az, hogy
Magyarország bízhat Oroszországban„ (sic!).
Orbán nincsen könnyű helyzetben, hiszen ezúttal Trump szankcióit kell békepártinak beállítania, miközben hosszú évek óta bírálja az EU által kivetett szankciókat. Azonban érdemes lehet azt is megjegyezni, hogy a magyar kormány
minden eddigi EU-s szankciós csomagot megszavazott,
a múlt héten pedig Orbánék abba is belementek, hogy újabb fél évvel meghosszabbítsák az Oroszország elleni intézkedéseket.
„Az európaiak azt mondják, hogy a szankciókat folytatni kell, sőt súlyosbítani kell annak érdekében, hogy az ukránok megnyerjék a háborút Oroszországban. (…) Az amerikaiak éppen ezért nem szankciót akarnak, hanem békét.
Tehát az európaiak béke helyett akarnak szankciót”
– jelentette ki Orbán Viktor pénteken.
Sok minden sántít Orbán magyarázkodásával. A Politico arról írt, hogy Donald Trump teljesen egyértelmű álláspontot képvisel az Oroszország elleni szankciók ügyében.
„Oroszország elég nagy bajban van. Nézzék meg a gazdaságát, az inflációt. Én jól kijöttem [Putyinnal], remélem, ő is megegyezést akar”
– idézték az amerikai elnök által elmondottakat, amelyből világosan kiderül: az orosz gazdaság bajba került, mégpedig éppen azoktól a szankcióktól, amelyeket a magyar kormány bombás plakátokon ábrázolt adófizetői közpénzmilliárdokból. Emlékezetes, ezen szankcióról mondta azt Orbán, hogy „Brüsszel lábon lőtte magát”.
Orbán Viktor korábban az hangoztatta, hogy a szankciók károsak, és rendre vétóval fenyegette meg az EU-t, majd pedig minden szankciót megszavazott. Utána mégis arról magyarázott, hogy a magyar kormány ellenzi a szankciókat. Ki érti ezt?
„Apró” csavar a történetben, hogy miután Trump belengette az újabb Oroszország elleni szankciókat, Orbán már korrigálta álláspontját, és már úgy tartja, hogy
az amerikai szankciók a béke érdekében hozott szükséges intézkedések a Putyin-rezsim ellen.
A dolog egyébként nagyon egyszerű: Orbán Viktornak az lett az érdeke, hogy mindenben egyetértsen Trumppal, hiszen győzelmét a Fidesz saját politikai sikerének is tekinti. Orbánnak pedig nincsen hite, nincsen meggyőződése és nincsenek elvei sem, csak a saját érdekei mentén evickél, aminek árát majd Magyarország fogja megfizetni.
Donald Trump nem állította le a fegyverszállításokat Ukrajnába
Nagyon úgy tűnik, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatban Donald Trump kormánya ott folytatja, ahol a Biden-adminisztráció befejezte. Ez pedig gyökeres ellentétben áll azzal, amit a magyar kormány éveken át képviselt, és amivel igyekeztek kimosni a magyar emberek agyát is.
Nem véletlen, hogy Orbán a pénteki interjúban nem említette Ukrajna nyugati fegyverszállítmányokkal való támogatását sem. Köztudott, hogy a kormányfő ezt mindig is ellenezte, „háborúpárti”-nak minősítve a nyugati segítséget. Ehhez képest a „békepárti” Trump – bár felfüggesztett több, Ukrajnát is érintő humanitárius programot –
a fegyverszállításokat mégsem állította le (!).
A döntés oka pedig az lehet, hogy Trump is belátta, Ukrajna éppen ennek a támogatásnak köszönhetően tudta megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin három éve „sikeresen” befejezze az eredetileg csak néhány naposra tervezett háborút.
Orbán sosem beszélt arról, hogyan képzeli el pontosan a háború lezárását a gyakorlatban. Ezt a kérdést mindig azzal kerülte meg, hogy először „azonnali tűzszünetre van szükség”.
Az sem világos a magyar kormány nyilatkozatai alapján, hogy kik között kellene megtörténnie a tárgyalásoknak. Orbán szerint a döntő egyeztetéseket nem Ukrajnának, hanem az Egyesült Államoknak kell lefolytatnia Oroszországgal. Ugyanakkor Szijjártó Péter tavaly nyáron, az Oroszország részvétele nélkül megtartott svájci békekonferencia előtt arról posztolt, hogy a döntő béketárgyalásokat Moszkva és Kijev között kell lebonyolítani.
„Oroszország Ukrajnát támadta meg, nem Európát vagy a nyugati világot. Ezért továbbra is valós, érdemi béketárgyalásokat sürgetünk azok között, akik a háborút vívják”
– fogalmazott a külügyminiszter.
A háború lehetséges lezárásával kapcsolatban Trump hétfőn azt közölte:
„Sokat haladtunk előre Oroszország és Ukrajna ügyében. Meglátjuk, mi lesz, de meg fogjuk állítani ezt a nevetséges háborút.”
Az elnök ugyanakkor arról is beszélt, hogy az amerikai háborús támogatások folytatásáért cserébe hozzáférést szeretne kapni Ukrajna ritkaföldfém-készleteihez. Trump ezzel azt sugallta, hogy az ukrán kormány nyitott lehet az alkura, és kész hozzáférést biztosítani az Egyesült Államoknak ezekhez a stratégiai nyersanyagokhoz.
„Biztosítani akarom a ritkaföldfémek elérhetőségét. Több száz milliárd dollárt fektetünk be.
Nekik nagyszerű ritkaföldfém-készleteik vannak.
Biztosítani akarom ezeknek az elérhetőségét, és ők hajlandóak erre”
– mondta Trump.
Miközben Orbán az EU-t és a Biden-adminisztrációt az Ukrajnának nyújtott katonai és pénzügyi támogatások miatt a háború elhúzódásáért tette felelőssé, és elítélte a szankciókat, arról is beszélt, hogy a világhatalmaknak – vagyis az Egyesült Államoknak, Kínának és az EU-nak – nem kérnie kellene Putyint, hogy hagyjon fel Ukrajna bombázásával, hanem határozottsággal kellene tárgyalóasztalhoz kényszeríteniük a háborúzó feleket.
Ugyanakkor Orbán válaszaiból sosem derült ki, hogy pontosan milyen módon lehetne erre rávenni Oroszországot, ha közben a kényszerítő eszközöket – a szankciókat és Ukrajna védelmi képességeinek megerősítését – maga is hibának tartja. Legalábbis eddig így vélekedett, amíg Trump nem állt ki ezek mellett, amelynek hatására egy korábban bírált eszköz hirtelen a békepártiság támogatandó lépésévé vált (!).
Arra vonatkozóan nincsenek pontos információk, hogy milyen károkkal járhat az Magyarországra nézve, ha annak miniszterelnöke összevissza beszél és cselekszik. Ezt Talán Donald Trump sem fogja díjazni annyira.
(telex.hu/Nyugati Fény)