A TikTok jobban ismeri a felhasználóit, mint ők saját magukat – ez teszi félelmetes politikai fegyverré

A TikTok hatalma nagyobb, mint az összes közösségimédia-platformé együttvéve; elmondjuk miért.

Aki az algoritmust kontrollálja, az gyakorlatilag az emberiség fejében levő tartalmakat is meghatározza.

A TikTok nem közösségi médium, hanem algoritmus alapú, és ezáltal vált a világ legnagyobb hatalmú applikációjává – írta a Spiegel. Emiatt egyáltalán nem mindegy, hogy ki fogja birtokolni az Egyesült Államokbeli verzióját.

Kínai kémkedés miatt letiltották az appot az USA-ban

Joe Biden kormánya azt a döntést hozta meg tavaly a TikTokkal kapcsolatban, hogy

a kínai vállalatnak vagy el kell adnia az amerikai üzletágát, vagy letölthetetlenné teszik az alkalmazását.

Az USA kormánya nemzetbiztonsági okok miatt tart attól, hogy Peking megfigyelésre használja fel a százmilliók által használt rövid videós tartalmakat feldobáló applikációt.

Az új törvény január 19-én lép életbe, így a vállalatnak már nincsen sok ideje arra, hogy megakadályozza 170 millió felhasználójának elveszítését. Pekingi hivatali körökben az a feltételezés terjed, hogy nem más, mint Elon Musk vásárolhatja fel a cég amerikai részlegét.

A Spiegel szerzője szerint ez azért tűnik valószínű kimenetelnek, mert a kínai cég számára ez a második legjobb dolog, ami történhet a törvényi kutyaszorítóban.

Musk és Peking: gyümölcsöző kapcsolat

Musk hatalma és milliárdjai ugyanis közvetlen összefüggésben vannak a Tesla-val. Kína nem csupán 41 százalékos felvevőpiacként, de a szükséges nyersanyagok tekintetében is nélkülözhetetlen az autók gyártásához.

Ilyen módon Pekingnek akár meg is felelhetne a kölcsönös üzleti érdek az amerikai tech-milliárdossal, aki több esetben is Kínának kedvezően döntött, amikor kényszer alatt állt.

Ha nincs megoldás, letölthetetlenné válhat a TikTok

Az a pletyka is terjed, hogy az Egyesült Államok már arra készül, hogy lekapcsolja a TikTokot az országban. Ebben az esetben az alkalmazás megnyitásakor csupán egy olyan weboldalt érnének el a felhasználók, amely elmagyarázná nekik, hogy mik voltak a tiltás okai.

Ennek az elképzelésnek annyi az alapja, hogy Donald Trump, akit éppen a határidő lejárta utáni napon fognak beiktatni, egyértelműen a TikTok ellen foglalt állást. Arról nem is beszélve, hogy még ha ez lenne a szándéka, akkor is nehézkesen lehetne rövid idő alatt megszüntetni a kitiltásra kényszerítő törvényt.

A kínai applikáció sorsa azért olyan kiemelkedően fontos, mert jelenleg a világon a legnagyobb hatalommal rendelkező alkalmazás:

„a 21. század összes tévécsatornája egyszerre”

– fogalmazta meg a Spiegel szerzője. Aki a táncolós videókról elhíresült applikációt kontrollálja, az egyben a felhasználók világképét is kedvére manipulálhatja.

Közösségi kontra algoritmus-alapú médium

Ez azért lett így, mert a TitTok nem a hagyományos értelemben vett közösségi médium. Éppen azért, mert

a mesterséges intelligencián alapuló algoritmus mindennél jobban ismeri a felhasználót,

ez összehasonlíthatatlan azzal, amikor a közösségi médiában az emberek feliratkoznak bizonyos tartalmakra.

A TikTokon nem jellemző, hogy az emberek azt nézzék, amit elvileg követnek. Az alkalmzás mindig újabb és újabb tartalmakat dob fel, és ez nem csak szándéka, hanem ezt valóban teljesíteni is tudja.

Az algoritmus tehát jobban tudja, hogy a felhasználót mi érdekli, mint ő maga,

azaz úgy működik, hogy hiába szeretnénk mi mondjuk irodalmi tartalmakat követni a platformon, amennyiben például végignézzük a celeb-pletykákat, akkor

az applikáció tudni fogja a különbséget aközött, hogy kik szeretnénk lenni és aközött, hogy valójában kik vagyunk,

ez a hatalmának a kulcsa. Ezért is van az, hogy a TikToktól sok ember ódzkodik és undorítónak, radikálisnak, agresszívnak tekintik, mégis folyamatos érdeklődésre tart számot.

Az alkalmazás másik különlegessége, hogy különféle lehetőségeket biztosít a felhasználónak a virális trendeket feldolgozására. Mivel az alkotók növelni akarják nézettségüket, felülnek ezekre a trendekre és a maguk módján meglovagolják őket:

ebből pedig közvetlen módon lehet politikai hatalmat kovácsolni.

Személyre szabva jutnak el az üzenetek százmilliókhoz

Ez olyan módon történik meg, hogy az adott virális politikai tartalom minden felhasználó számára pontosan úgy jelenik meg, ahogyan azt ő szeretné látni, ahogyan neki szimpatikus lesz. Ilyen módon gyakorlatilag minden egyes felhasználóhoz el fog jutni egy adott üzenet, mégha más-más formában is.

Az egyetlen probléma, amely Musk számára felmerülhetne, amennyiben megvásárolja a platformot az az, hogy a gyakorlatilag világhatalmat érő algoritmust nem kapná meg hozzá. Mindazonáltal a 170 millió felhasználó maradna és az algoritmus-kérdés megoldását későbbre is lehet halasztani.

(Kiemelt képünkön a TikTok vezetője látható)

(spiegel.de nyomán)

Valódi Hírek