Brutális pénzek hiányoznak az egészségügy rendszeréből, ennek az orvosok látják a kárát.
A Magyar Orvosi Kamara figyelmeztetett, hogy hatalmas a kórházak adósságállománya. Felhívták a figyelmet, hogy sokszor a valóságban csupán 10 perc jut egy betegre. Ahhoz, hogy megoldják a finanszírozást, akár egy órányi meg nem történt beavatkozást kell adminisztráljanak.
A kamara számításai szerint
200 milliárd forintos tartozással kezdte az évet az egészségügy.
Hozzátették, hogy morális és pszichés terhet ró az orvosokra a rendszer rossz finanszírozása. A forráshiány miatt
vizsgálatokat kénytelenek kihagyni,
betegeket küldenek haza, de az is gyakori, hogy a rossz rendszer miatt éppen az állami támogatásért hazudnak meg sem történt vizsgálatokról – írta az atv.hu.
A gyógyítás valódi költségeit nem fedezi a finanszírozás
A Magyar Orvosi Kamara január 10-én tette közzé honlapján, mit jelent a szűkös állami finanszírozás a mindennapi betegellátásban. Azt írták, a gyógyítás valódi költségeit egyáltalán nem fedezi a finanszírozás,
ezért a kórházak arra kényszerülnek, hogy visszafogják az ellátást.
A kamara szerint napi szinten helyez nyomást a kórházak vezetése az orvosokra, hogy válasszanak, milyen kezelést fogjanak vissza vagy állítsanak le. Az emberek egészségén spórolás pszichés terhet is jelent.
A spórolás az orvos-beteg viszony kárára is válik
A DK egészségpolitikusa szerint az orvos–beteg viszony kárára is válik, mert a rosszabb ellátás miatt a betegek őket piszkálják.
„Évek óta mindenki a hátán hordja az egészségügyi intézményrendszert. Alulfinanszírozva, rossz működési szabályok mellett. Amikor pedig megkérdezik az államtitkárt, hogy mit kéne tenni, akkor azt mondja, hogy két éve dolgozunk az ellátórendszer finanszírozásának a javításán”
– mondta Komáromi Zoltán az ATV műsorában.
A kamara szerint bár sokszor a valóságban csupán 10 perc jut egy betegre, ahhoz, hogy megoldják a finanszírozást, akár
egy órányi meg nem történt beavatkozást kell adminisztráljanak.
Folyamatosan újratermelődik a kórházak adóssága
Hiába csoportosított át tavaly év végén Pintér Sándor több mint 39 milliárd forintot a kórházak adósságának rendezésére. Tavaly novemberben még „csak” 117 milliárd forint volt a kórházak adóssága, a kamara szerint viszont januárra már több mint 200 milliárdra nőtt a teljes tartozásállomány.
„Amikor a kormány azt mondja, hogy nagyon nagy összegeket tett az egészségügybe, ez igaz is meg nem is. Az igaz része az, hogy valóban az orvosi béremelések miatt jelentősen megnőtt az egészségügyben nominálértékben a finanszírozása. De ezen közben a gyógyítás egyéb költségei, azaz a dologi kiadások, ahogy mi mondjuk, a dologi kiadások finanszírozása gyakorlatilag nem változott”
– mondta a csatornának Rásky László az Orvostechnikai Szövetség elnöke. Hozzátette, hogy alacsonyabb volt a gyógyítási eszközök áremelkedése, mint az általános infláció, tehát elvileg a kormány könnyebben követhetné a költségek emelkedését.
A tragikus helyzetről készült összefoglaló videót itt nézheted meg: