A NATO főtitkára, Mark Rutte azt szeretné elérni, hogy a tagállamok legalább a GDP-jük 2,5 százalékát költsék védelmi kiadásokra. Donald Trump ennél is többet, minimum 5 százalékos védelmi kiadást várna el.
Mark Rutte NATO-főtitkár az utóbbi időben többször is sürgette a védelmi kiadások növelésének szükségességét.
Arra figyelmeztetett, hogy háborús helyzetekre kell készülni és ennek megfelelően nem lehet a védelemre szánt pénzeket marginálisként kezelni. Ezt azt is jelenti – ahogyan Rutte egyébként korábban mondta is –, hogy
a szociális szféra költségvetéséből kell elvonni forrásokat az egyes országoknak a védelem javára.
Ez felháborodást keltett, mivel jelenleg a tagországok a 2,5 százalékot sem akarják megszavazni.
Trump megkavarta a NATO-s lapokat is
Donald Trump is ezt visszhangozta, lényegében arra rámutatva, hogy az Egyesült Államok nem kívánja a továbbiakban olyan mértékben finanszírozni Ukrajnát, ahogyan Joe Biden kormánya tette.
Trump a GDP 5 százalékát nevezte meg célként,
de a Breaking Defense azt írja, hogy ez egyike lehet a régi-új elnök szokásos blöff-taktikáinak, amellyel azért növelni tudja majd valamennyire az arányt.
Rutte azt sürgette Helsinkiben a balti-tengeri csúcson, hogy a tagországok egyezzenek meg a védelmi büdzsé megemeléséről.
„Ez sürgős, ez most sürgős. Ez nem várhat valamilyen valahol tartott csúcstalálkozóig”
– mondta kedden.
Robbanékony világpolitika
Rutte arra hivatkozott, hogy Oroszország három hónap alatt annyi fegyvert gyárt, amennyit a NATO-tagok egy év alatt. Emellett attól is tart, hogy Kínának 2030-ra ezer nukleáris robbanófeje lesz. Védelmi szempontból Észak-Koreát és Iránt nevezte meg még aggodalomra okot adó szereplőkként.
Ukrajna szerepe
Rob Bauer a NATO Katonai Bizottságának elnöke arra mutatott rá, hogy Ukrajna segítése nem jótékonysági akció, hanem Európa biztonságának kulcsa, a NATO-tagok politikai érdeke is, a katonai mellett.
„Meg kell mutatnunk a világnak, hogy a demokrácia képes győzni, és győzni is fog; érdemes küzdeni ezért”
– mondta arra utalva, hogy Ukrajna szerepe a kulcsfontosságú lehet abban, hogy Vlagyimir Putyin elképzelése a kétpólusú világrendről a közeljövőben ne valósulhasson meg.
(Breakingdefense.com nyomán)