Most érkezett: Baj van, elmozdulhatott a Paks II munkagödör egyik fala

A monitoringrendszer elmozdulást jelzett – közölte a Paks II Zrt.

A Roszatom nem fizet, a német cég leállította Paks II. munkálatait

Valami nagy baj történhetett Pakson. Január elején hozta nyilvánosságra Hadházy Ákos az arra vonatkozó információkat, hogy az orosz Roszatom vállalat állítólag nem fizeti ki a Bauer minden tételét, ezért a német cég leállította a munkát, amíg a tartozásokat nem rendezik.

A politikus emellett egy másik problémára is felhívta a figyelmet: a részben kiásott 5-ös blokk munkagödrének medencéjében a 10-15 méter magas rézsűfal megdőlt, ezért nagy mennyiségű földet kellett odahordani. Hadházy szerint erről minden helyi dolgozó tudomást szerzett.

Elmozdulást jelezett a monitoringrendszer

Az Átlátszó arról számolt be, hogy a Paks II. telephelyén jelenleg talaj-előkészítési munkák zajlanak. Ez a munkagödör kiásását, a föld elszállítását, a talaj szilárdítását és a résfalak emelését jelenti, amely munkálatok a talajvíz munkagödörbe áramlását akadályoznák meg. A munkálatokat a német Bauer Magyarország Speciális Mélyépítő Kft. végzi, amely 2020-ban nyerte el a Roszatom tenderét 179 millió eurós értékben.

Hadházy Ákos posztja nyomán az Átlátszó kérdéseket küldött a Bauernek, a Paks II Zrt.-nek, a Roszatomnak és az Országos Atomenergia Hivatalnak (OAH).

A Paks II Zrt. válaszában közölte: az 5-ös és 6-os blokk területén a talajszilárdítási munkák befejeződtek, és a kivitelezés az előírások maximális betartásával zajlik, az OAH folyamatos felügyelete mellett.

Az OAH szerint a rézsűfal megdőléséről szóló információk nem nyertek megerősítést sem a helyszíni ellenőrzések, sem a Paks II Zrt. adatai alapján. Ugyanakkor jelezték, hogy a Paks II Zrt. saját hatáskörben intézkedett az 5-ös blokk munkagödörének déli falának megtámasztásáról, hogy megelőzzenek egy esetleges elmozdulást.

A hivatal szerint a monitoringrendszer folyamatosan méri a munkagödör állapotát és a talaj mozgását, a kockázatok gyors kezelése érdekében pedig értesítési, beavatkozási és megállítási szinteket határoztak meg.

A kormányközeli Világgazdaság számára a Paks II Zrt. ugyanakkor elismerte:

a monitoringrendszer elmozdulást jelzett.

Közölték, hogy a monitoringrendszer adatai szerint „az elmozdulás mértéke a beavatkozást igénylő – a tervekben előzetesen rögzített – határértéket ugyan nem érte el”, azonban a biztonság kedvéért, „továbbá az ünnepek alatti csökkentett rendelkezésre állást figyelembe véve” úgy döntöttek, hogy megerősítik a falszakaszt.

A Roszatom és a Bauer érdemben nem reagált a megkeresésre.

Valódi Hírek