Fordulat Ausztriában a kormányalakítás ügyében.
Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a jövőben koalíciós tárgyalásokat kíván folytatni az Osztrák Néppárttal (ÖVP), de ennek egyik feltétele, hogy
a két párt között újjáépüljön a bizalom.
Az ügy előzménye, hogy a osztrák kancellár január 4-én lemondott a kancellári posztjáról.
Karl Nehammer azt mondta, azért mond le a pártvezetői és kancellári posztjáról, valamint szakítja meg a koalíciós tárgyalásokat az Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ), mivel alapvető kérdésekben nem tudtak megegyezni.
Mi várható Ausztriában a kormányalakítás során?
Kickl egyebek mellett hangsúlyozta azt is, hogy nincs helye trükközésnek vagy obstrukciónak a tárgyalások során, és elvárja azt is, hogy a Néppárt őszintén reagáljon a koalíció lehetőségére.
Az FPÖ elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy a korrupciómentes, becsületes kormányzás a cél, és ha a Néppárt nem hajlandó erre, akkor nem lesz partnerük.
Kickl szerint a bizalomhiány miatt nagy hátrányokkal néznek szembe,
és nagyon komolyan veszi a szkepticizmust a Néppárttal való együttműködéssel kapcsolatban. Mégis, bár az ÖVP korábbi vezetésének nem nyújtott kezet, az új pártelnöknek, Christian Stockernek felajánlotta a koalíciót.
A célja, hogy Ausztriát sikeres pályára állítsák és elkerüljék az új választásokat,
amelyek megnyerésére azonban – elmondásuk szerint – felkészültek megnyerni.
August Wöginger, az ÖVP pártelnöke válaszolt Kickl nyilatkozatára, kijelentve, hogy a két pártnak újra bizalmat kell építenie. Megjegyezte: bár az ÖVP felelősséget vállal az ország iránt, nem szeretnék, hogy nyomásgyakorlás történjen a tárgyalások alatt.
(Index nyomán)
Kapcsolódó:
Fordulat Ausztriában: Kormányt alakíthat az Orbán-rajongó szélsőjobboldali politikus