Egy nap alatt teljesen felfordult az osztrák politika: Herbert Kickl lehet az új osztrák kancellár.
A konzervatív ÖVP mégis leáll a szélsőjobbos-populista FPÖ-vel
Erdetileg az ÖVP főtitkárát, Christian Stockert szánták a kancellár Karl Nehammer helyére. Utóbbi vasárnap tudatta, hogy minden tisztségétől visszalép azt követően, hogy nem sikerült a populista FPÖ nélkül kormányt alakítani.
Ki lesz az új osztrák kancellár?
Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl mind ez idáig nemkívánatos személy volt. Ugyan Alexander Van der Bellen a második helyen befutott néppárti vezetőt kérte fel kormányalakításra, úgy tűnik, ennek kudarca után nem áll ellen annak, hogy a populista politikus felváltsa a visszalépő Nehammert. A leköszönő kancellár korábban kategorikusan visszautasította a Kickllel való együttműködést, immáron azonban már együttműködne vele.
Az elnök úgy magyarázta az éles váltást, hogy ő majd „figyel rá,hogy a demokrácia alappilléreit tiszteletben tartsák”. Az azonban kétséges, mennyire lehet ezt a kijelentést komolyan venni egy politikustól.
Ausztriában szeptember 29-én volt parlamenti választás, amelynek során az FPÖ megelőzte a ÖVP-t (az Osztrák Néppártot), amely viszonylag könnyedén tudott együttműködni a Zöldekkel.
Üres államkassza
A két párt között nagyobb konfliktus pont a választások előtt volt, amikor a zöld környezetvédelmi miniszter, Lenore Gewessler az európai parlamentben támogatta a renaturálási törvényt, ami olyan
területeket adna vissza a természetnek,
amelyeken jelenleg ipari-mezőgazdasági tevékenység folyik.
Az ÖVP és a viszonylag nagy befolyással bíró tartományi vezetők többsége ezt elutasította. Az eset kapcsán Karl Nehammer büntetési eljárást is emlegetett, de ez végül elmaradt.
Orbán az új osztrák kancellár példaképe
Herbert Kickl sokszor jelezte, hogy példaképnek tekinti Orbán Viktort.
Sokszor szembeállt az osztrák kormánnyal, például a Covid-politikával és az EU-val kapcsolatosan. A választások előtt minden más párt már jelezte, de főleg Nehammer, hogy nem fognak koalíciót kötni az FPÖ-vel,
leginkább a sokat kritizált Kickllel nem.
A helyzet hasonló, mint Németországban: a szociáldemokraták és a néppárt mellé jól jött volna egy harmadik párt is, mert a többség kialakítása sziszifuszi munka. A néppárt kilépése esetén a zöldek vagy a neoliberális NEOS koalícióba bevonása jelentené a megoldást, azonban e pártok kategorikusan kizárják a szélsőjobbal kialakítandó koalíciót.
A felek hetek óta próbáltak megegyezni az államháztartási hiány rendezéséről. Erre két megoldás kínálkozott: vagy szigorú megtakarítási intézkedések formájában, amelyek a szociálpolitika rovására mennek, vagy pedig újabb hitelek felvételével, amelyek ugyan fellendítenék a gazdaságot, ugyanakkor ekkor
az EU kötelezettségszegési eljárást indítana és ez az uniós források visszatartásával járna.
Az osztrák közgazdászok többsége utóbbi mellett érvelt, ugyanis az országban második éve nem volt megfigyelhető gazdasági növekedés, valamint megszűntek az állami beruházások is.
A kisebb pártok eltűnnek, mint mindenhol
Amennyiben az ÖVP–FPÖ-koalíció létrejön Kickllel az élén, Nehammer valószínűleg eltűnik a politikai színtérről. Ekkor nem lesz szükség sem zöldekre, sem neoliberálisokra, sem szociáldemokratákra, márpedig ez várható.