Dagad a botrány: Horvátország és Románia után már Szlovákia is figyelmeztette az Orbán-kormányt, hogy baj lesz

Szövetkeznek Magyarország ellen a nagy port kavart „Nemzeti Atlasz” miatt.

Beszámoltunk róla, hogy Horvátország és Románia is kemény kritikákat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy Balogh István, Magyarország állandó NATO-képviselője egy úgynevezett Nemzeti Atlasszal ajándékozta meg kollégáit.

Az információk szerint

már Szlovákia is kifogásolja az ügyet.

Horvátország tárgyalásokat kezdeményezett Romániával, Szlovéniával és Horvátországgal a Nemzeti Atlasz miatt

Gordan Grlić Radman horvát külügyminiszter közölte: elutasítja ezt a gesztust, ugyanis a Balogh István által decemberben munkatársainak ajándékozott „Magyarország Nemzeti Atlaszán” Horvátországot Lika és Gorski kotar területére csökkentették.

„Teljesen helytelennek tartom, hogy Magyarország állandó képviselője karácsonyi ajándékként átadja a NATO brüsszeli állandó képviselőtársainak Magyarország Nemzeti Atlaszát.

Részletesebben elemezzük a tartalmát, de rendkívül szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérőszövegek vitatottak.

Ezért tárgyalunk erről az elfogadhatatlan aktusról román, szlovák és szlovén kollégáinkkal.

Mert a mai, geopolitikai kihívásokkal teli, biztonsági fenyegetésekkel teli korszak több párbeszédet és együttműködést kíván az európai és transzatlanti szövetségesek között”

– fogalmazott az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében Grlić Radman.

Reagált a román külügy

A román külügyminisztérium közölte: Magyarország és Románia közös történelmét meg kell hagyni a történészeknek, ugyanakkor rögzítették, hogy „az ilyen és ehhez hasonló, provokatív gesztusok nem mélyítik a két ország közötti partneri, baráti kapcsolatot”.

Szlovákia is durván kiakadt a Nemzeti Atlaszon – üzentek Orbánnak

A szlovák ellenzék felháborodásának adott hangot az eset miatt. A Napunk arról írt, hogy a Progresszív Szlovákia elnökjelöltje, Ivan Korčok korábbi külügyminiszter felszólította a szlovák kormányt, hogy ne hallgasson az ügyben, ha már Magyarországhoz hasonlóan a „szuverén külpolitika” üres frázisait hangoztatják.

„Magyarország miniszterelnöke ismételten a tudtunkra adja, hogy az államiságunkat nem tartja komoly dolognak és történelmi ténynek, hanem csak egy átmeneti tévedésnek.

Hogyan lehetséges, hogy a kormány kussol, mint – elnézést a kifejezésért – a tetű a bőr alatt, amikor a magyar NATO-nagykövet a múlt év végén egy olyan történelmi atlaszt osztogatott, amelyben a térképen

Szlovákia csak mint a nagy történelmi Magyarország része szerepe”

– vetette fel Korčok.

Miroslav Wlachovský volt külügyminiszter felszólította a szlovák külügyminisztériumot, hogy azonnal adjanak válaszokat az ügyben.

Vincent Múcska történész, a Comenius Egyetem Általános Történelem Tanszékének vezetője pedig úgy fogalmazott,

az ajándékba adott atlasz valóban alkalmas arra, hogy ellenérzéseket váltson ki egyesekből.

„Megjelenik benne az egykori nagyság elvesztése miatti hagyományos magyar komplexus, amelynek felmutatására olykor már nevetséges módon törekednek az alkotók”

– mondta a történész, jelezve, már az is sértésnek tekinthető, hogy Csehszlovákia és Felvidék megnevezés után csak zárójelben látható a Szlovákia elnevezés, miközben az eredeti, angol nyelvű verzióban ezzel nem volt gondjuk a szezőknek.

„Már a szomszéd iránti egyszerű tisztelet is azt sugallná, hogy fordítva legyen, azaz Szlovákia (Felvidék)”

– tette hozzá.

Szijjártó Péter: „fake news, fake news, fake news”

„A fake news gyárak attól sem riadnak vissza, hogy hazugságaikkal nemzeteket fordítsanak egymással szembe. Orbán Viktor miniszterelnök szombati sátoraljaújhelyi beszédét követően a horvát index.hr nem kisebbet hazudott, minthogy az emlékművön található emléktáblán »Fiume, magyar tenger« felirat olvasható.

Ez természetesen nem igaz, hiszen az emléktáblán Kossuth Lajos szállóigéje »Fiume – Tengerre magyar« szerepel. A »félrefordítás« több horvát politikai megnyilvánulást is generált. A magyar kormány természetesen a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt Horvátországgal, úgy tűnik azonban, hogy egyes horvát médiumoknak egészen más céljaik vannak”

írta korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán. Jelezzük, a miniszter az orosz hekkertámadással kapcsolatban is azt közölte először, hogy „álhír”-ről van szó, majd kiderült, hogy nem „álhír”-ről van szó, hanem csak ő hazudott.

(napunk.dennikn.sk / index.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Kitört a nemzetközi botrány: Horvátország figyelmeztette Orbán Viktort és kormányát

Valódi Hírek