A koronavírus eredetét sem hajlandó Kína megosztani a WHO-val, az FBI igazgatója szerint pedig lehet, hogy az egy laborból szabadult el.
A WHO (Világegészségügyi Szervezet) felszólította Pekinget: ossza meg azokat az adatokat, amelyek a koronavírus eredetét bizonyítják.
A kórokozó mostmár öt éve jelent meg először a wuhani élőállat-piacon. Ugyanakkor továbbra is ellentmondásos elméletek vannak arról, hogy hogyan jutott el oda.
„Továbbra is arra kérjük Kínát, hogy ossza meg az adatait, és adjon hozzáférést hozzájuk, hogy meg tudjuk érteni a Covid 19 eredetét. Ez erkölcsi és tudományos imperatívusz”
– írta a WHO közleménye.
A követelést nem csak a kíváncsiság indokolja. A vírus világhódításának története rámutatna arra,
hogyan lehetne megakadályozni a jövőben a szinte biztosan bekövetkező különféle világjárványokat.
Valójában semmi sem biztos
A legtöbb kutató úgy gondolja, hogy a vírus állati eredetű volt; legalábbis a 2021-ben Wuhanban kutatásokat végző csoport erre a megállapításra jutott. Ők úgy gondolják, hogy denevérekről terjedt át az emberre, ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy további kutatásokra lenne szükség ennek alátámasztására.
Ellentmondó elméletek
Ugyanakkor tavaly az FBI elnöke Christopher Wray azt mondta, hogy az ügynökség arra jutott:
„legnagyobb valószínűséggel laborbalesetről volt szó.”
Az FBI-nak nem volt erre semmilyen közvetlen bizonyítéka, és Kína is vehemensen visszautasította az elméletet. Ugyanakkor az Egyesült Államokban tilosak a „gain of function” kísérletek és úgy tűnik, hogy az amerikai kutatók ezeket jobb híján Kínában végezték el. Az eljárások során olyan módon módosítanak kórokozókat, hogy azok fertőzőbbek, vagy veszélyesebbek legyenek.
Furcsa hozzáállás
Peking valamelyest furcsán kezeli a dolgot: jó kapcsolatot ápolt a WHO-val, az ezért is késlekedett 2020-ban azzal, hogy kihirdesse a világjárványt. Később pedig azzal „hálálta meg” a baráti szervezet nagylelkűségét, hogy minden lehetséges módon szabotálták a munkájukat.
(Politico nyomán)