Kína saját területének tekinti a szigetet.
Öt kínai katonai repülőgép lépte át a Tajvani-szoros demarkációs vonalát
Az X közösségi felületre felkerült közlemény szerint öt katonai repülőgép is átlépte a Tajvani-szoros úgynevezett középvonalát – amely feltételes demarkációs vonalnak (ideiglenes határvonal, többnyire hadban álló felek között) számít Tajvan és Kína között – és
behatolt Tajvan légvédelmi azonosítási övezetének északi és délnyugati részébe.
Reagált a védelmi minisztérium
A tajvani védelmi minisztérium azt közölte, hogy „figyelemmel kísérték” a helyzetet, és ennek megfelelően reagáltak.
Az MTI közlése szerint a vonal egykor nem hivatalos határként szolgált, amelyet egyik fél hadserege sem léphetett át, de a kínai légierő ma már rendszeresen küld át rajta repülőgépeket. Kína nem ismeri el a demarkációs vonal létezését,
a szigetet saját területének tekinti.
Hivatalos tajvani adatok szerint tavaly több mint 1700 kínai katonai légi jármű lépte át a demarkációs vonalat, amely szám csaknem duplája az egy évvel korábbinak.
Japán aggodalmát fejezte ki
Az AFP hírügynökség azt közölte, hogy Takeshi Iwaya japán külügyminiszter komoly aggodalmát fejezte ki Kína katonai fellépése miatt, amikor Pekingben találkozott Wang Yi kínai külügyminiszterrel.
Japanese foreign minister Takeshi Iwaya has raised „serious concerns” over China’s military buildup as he met counterpart Wang Yi in Beijing, Tokyo said.https://t.co/bIoImpfesE
— AFP News Agency (@AFP) December 25, 2024
Megtartották az első gyakorlatot
A Reuters beszámolója szerint a tajvani elnöki hivatal csütörtökön megtartotta első „asztali” gyakorlatát, amelyben részt vettek a fegyveres erőkön kívüli kormányzati szervek is. A gyakorlattal szimulálták a katonai eszkalációt Kínával szemben, ezzel reagálva Peking újabb fenyegetéseire.
A háromórás gyakorlaton több tucat központi és önkormányzati szerv, valamint civil csoport vett részt. A tajpeji elnöki hivatalban tartott gyakorlatot Hszia Bi-khim alelnök és Joseph Wu, a Nemzetbiztonsági Tanács főtitkára vezette – közölték a találkozót ismerő tisztviselők a hírügynökségnek. Mindez része volt a tajvani kormány azon erőfeszítéseinek, hogy a kormányhivatalok és a civil társadalom számára kiépítsék a kapacitásokat
a katonai konfliktus miatti vészhelyzetek kezelésére.
Egy biztonsági tisztviselő közölte, a gyakorlaton Kína „nagy intenzitású” szürkezónás háborújára vonatkozó forgatókönyvet szimuláltak, valamint egy olyan lehetőséget is számításba vettek, amikor a sziget „a konfliktus szélére kerül”, hogy ezzel teszteljék a tajvani kormányhivatalok és a civilek válaszkészségét.
Tajvan versenyt fut az idővel
Liu Shyh-fang belügyminiszter csütörtök este az elnöki hivatalban tartott sajtótájékoztatón elmondta: a kormány jövőre több mint 50 000 önkéntest kíván kiképezni a szigeten, akik képesek a katasztrófa kezelésére. Hozzátette, a kormány azt reméli, hogy bevonja a közszférát, például a taxisofőröket és a biztonsági őröket, hogy vészhelyzet esetén tehermentesítsék a kormányzati szerveket.
Lai Ching-te elnök kijelentette: Tajvan „versenyt fut az idővel”, hogy kiépítse kapacitását a konfliktus elleni küzdelemben, és „fokozza elrettentő erejét a betolakodó ellenséggel szemben”.
„Az első szigetlánc békéjét és stabilitását a tekintélyelvű államok együttesen kihívás elé állítják”
– írták az elnöki hivatal által kiadott közleményben, amelyben konkrét országot nem neveztek meg.
Videó:
(MTI / reuters.com nyomán)