Figyelmeztettek: Veszélyes játékot űz Orbán a gazdasággal, bármikor bedőlhet a forint

Nem „fantasztikus” év lesz 2025, hanem a magyar gazdaság összeomlása.

Mint ismert, Orbán Viktor azt hiszi, a gyenge forint árfolyama – szerinte – nem jelenti automatikusan azt, hogy a magyar gazdaság gyenge lenne. Pénzügyi és gazdasági szakértők ugyanakkor úgy vélik, egyértelmű kapcsolat mutatható ki a forint gyengülése és a gazdasági helyzet között.

Egy év alatt mintegy 10 százalékot is gyengült a forint árfolyama

Tény, hogy a nemzeti valuta

2024-ben 35-40 forinttal gyengült az euróhoz képest (!),

ami a forint értékének közel 10 százalékos csökkenését jelenti egy év alatt.

Karácsony másnapján ugyan valamelyest erősödni tudott a forint árfolyama az euróval szemben, és 409 forintra zárkózott vissza, amely jelentős javulásnak tekinthető az előző hét csütörtöki, 416 forintos szinthez képest. Ám mindezek ellenére is kijelenthető, hogy az éves árfolyamváltozás egyértelműen gyengülést mutat.

Orbán úgy érzi, hogy a forint árfolyam-ingadozása „nem tükrözi a gazdaság valós teljesítményét”. Ezzel kapcsolatban a kormányfő elmondta, hogy szerinte „lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság 390 forintos euróárfolyamot indokoljon, a következő héten pedig 410-est”. Ezért a miniszterelnök hangot adott meggyőződésének, miszerint „a gyenge forint nem feltétlenül utal a gazdaság gyengeségére”. A miniszterelnök így gondolja.

Orbán Viktort egyre jobban zavarják a tények és a valóság

Az árfolyamgörbére tekintve egyértelműen megállapítható, hogy az elmúlt öt év során

az euró-forint árfolyam soha nem esett vissza 20 forinttal egy hét alatt.

Orbán mégis arról beszélt, hogy a forintot „spekulánsok rángatják”, mert ezen jelentős nyereséget lehet elérni. Ő már csak tudja.

Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában részletesen beszélt az árfolyam alakulásáról és a gazdaság állapotáról.

„Ha azt mondaná valaki, hogy mondjuk, a tőzsde nem fejezi ki a magyar gazdaság állapotát, azt elfogadom, mert a tőzsdén nem azok a cégek vannak jelen, amik általában a magyar gazdaságot jellemzik. Ott nagy cégek, például az OTP, a Mol papírjaival kereskednek, ám nem ezek a cégek határozzák meg a magyar gazdaság egészét.

A forint egy kicsit más: ha egy 9,5 milliós kis országnak – amely az európai GDP egy százalékát adja – saját valutája van, akkor nem kell annyira meglepődni, hogy az árfolyam hullámzik. És azért hullámzik jobban, mint a lengyel zloty, vagy a cseh korona, mert azok mögött erősebb a gazdaság. A kockázati besorolásuk A, míg a magyar gazdaság kockázati besorolása B. Ha lehet valamivel spekulálni, – az euróval nem lehet, azt nem lehet megrengetni pár százmillióval –, hát a forintot valóban lehet rángatni.

Tetszett volna belépni az euróövezetbe, akkor nem lenne ez a probléma”

– mutatott rá a közgazdász, hozzátéve, 2010-ben, Orbán Viktor hivatalba lépésekor egy euró mindössze 268 forintba került. Azóta pedig a forint jelentős mértékben gyengült, miközben például a cseh korona stabilan megőrizte értékét az euróval szemben.

„Szóval, a valutánk gyenge és törékeny, a mögötte levő gazdaság meg olyan, amilyen.

Úgyhogy inkább azzal kellene foglalkozni, hogy a forint mögött álló államháztartás mennyire van jó bőrben. Ha Orbán megkérdezné a pénzügyminiszterét, aki 14. éve pénzügyminiszter, hogy hányszor volt egyensúlyban a költségvetés, kerek számot fog kapni”

– fogalmazott Bod Péter Ákos.

Spekulánsok célkeresztjében?

Csillag István korábbi gazdasági miniszter az ATV Start című műsorában beszélt a magyar gazdaság helyzetéről. Elmondása szerint 2025-ben elképzelhető egy „szerény GDP-növekedés”,

miután az elmúlt két évben nem volt gazdasági növekedés (!).

A költségvetési helyzettel és az államadóssággal kapcsolatban jelezte, hogy a jelenlegi körülmények között a kormányzat mozgástere korlátozott, így nem is várható olyan intézkedés sem, amely látványos változást hozna a mindennapokban a háztartások számára.

Donald Trump sem lesz megmentő, tragikus állapotban van a magyar gazdaság

A forint árfolyamával kapcsolatban Csillag István nem kívánt jóslatokba bocsátkozni, azonban azt kiemelte, hogy Magyarország gazdasága rendkívül sérülékeny.

„A spekulánsok mindig a gyenge országok valutáival szoktak játszani, és Magyarország e tekintetben hihetetlenül gyenge állapotban van, és Donald Trump beiktatása után is nagyjából ilyen állapotban lesz”

– hívta fel a figyelmet.

A szakértők jelezték azt is, hogy a 2025-ös költségvetést 397,5 forint/euró árfolyammal tervezték, de az elemzők jóval pesszimistább forgatókönyvvel számolnak. Többek is kiemelték, hogy az árfolyam a 400-410 forint közötti sávban mozoghat 2025 folyamán.

(atv.hu nyomán)

Valódi Hírek