Hivatalos: Vizsgálatot indítanak az Orbán-kormány ellen, fény derülhet a sötét alku részleteire

Terítéken a Fidesz-kormány diktatúraépítése.

Miután 2010-ben sikeresen magához ragadta a hatalmat, aztán saját embereivel töltötte fel az ügyészséget, a Fidesz most a bíróságokat vette célkeresztbe, hogy a három hatalmi ágat egy kézben egyesítve teljes diktatúrát építhessen ki. A bírák azonban

fellázadtak az aljas húzás ellen.

Felülvizsgálja az OBT a Fidesz-kormánnyal kötött alku részleteit

A bírói panaszokat is számításba véve az Országos Bírói Tanács (OBT) elengedhetetlennek tartja a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal, az OBT és a fideszes Igazságügyi Minisztérium (IM) által 2024. novemberében aláírt négyoldalú alku felülvizsgálatát – közölte a szervezet csütörtöki sajtóközleményében.

Orbánék „szívességeket” kértek a béremelésért cserébe

Az orbáni pártállam mocskos alkut kínált a bírósági szervezeteknek, amelyben több elfogadhatatlan feltételt szabtak cserébe,

hogy végre megemeljék a bírósági alkalmazottak méltatlanul alacsony bérét.

Ennek keretében 130 milliárd forintot fordítanának a járandóságok felzárkóztatására, de cserébe szervezeti átalakításokat eszközölnének a bíróságokon belül.

Rezgett a léc, de végül az OBT tagsága belement a minisztérium által felkínált javaslat elfogadásába. Később azonban emiatt bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek Szabó Péter elnök ellen, aki megelőzendő, hogy elküldjék, lemondott.

Fideszes bírákkal töltenék fel a megüresedett helyeket

Az új elnök, Pecsenye Csaba határozottan visszautasította, hogy a kormánnyal kötött alku aláírásával bárkinek sérült volna a becsülete, de később már kijelentette az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy

az OBT beleegyezése nélkül fogadták el a bírói korhatár módosításáról szóló javaslatot (!).

Az OBT friss közleményében egészen odáig megy, hogy kijelenti, jogállami kérdéseket érint a kormánnyal kötött alku.

„Az OBT elkötelezett a bírósági szervezet függetlenségének, átláthatóságának és demokratikus működésének, valamint

a bírói önigazgatás védelme

mellett, határozott álláspontja szerint a bírósági szervezetet érintő jogalkotási folyamatban az érintettek részvételének biztosítása alapvető jogállami követelmény”

– írták.

Mivel az OBT nem kapott kielégítő választ kérdéseire, szükségesnek tartja a megállapodás felülvizsgálatát, amelyről január közepén döntenek. A közleményük szerint csütörtökön Pecsenye Csaba, az OBT elnöke egyeztetett a Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) elnökével, aki segítséget ígért, és január végén küldöttsége Magyarországra látogat.

Marad a bérfeszültség a bírói karon belül

A bírák a bérkülönbségek csökkentését is kérték, de az Országgyűlés döntése tovább növeli a különbséget. A bírósági titkárok és fogalmazók fizetése valamennyivel nő, ám a bíróvá válásukat megnehezítették.

Kapcsolat:

Új elnöke van az Országos Bírói Tanácsnak: Szabó Péter botrányos lemondása miatt kellet új elnököt választani

Összeomolhat a magyar igazságszolgáltatás? Fellázadtak a bírók, miután Orbánék megzsarolták őket

Valódi Hírek