Nagy tervek: Trump véget vet az orosz-ukrán háborúnak, Orbán pedig egyenesen az űr felé nyit.
Orbán Viktor nem csak Szijjártó Pétert vitte magával Donald Trumphoz, de Jászai Gellértet is, aki a 4iG csoport vezérigazgatója. Ez a csoport olyan műholdprogrammal rendelkezik, amelyek műholdjainak felbocsátásához majd a SpaceX rakétáit használnák.
Nem csak űrkutatásban utazik azonban a 4iG, hanem védelemben használatos technológiák fejlesztésében is érdekeltek, ezért aztán nagy lehetett az elégedettség, amikor a találkozón a leendő amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Mike Waltz is megjelent.
Kapcsolódó: Magyarázzák a pofátlan üzletet: Érdekes részletet árult el a 4iG vezérigazgatója a Vodafone államosításáról
Együtt akarnak működni az amerikaiakkal
A telex.hu azt írta, hogy a felek a műholdak felbocsátásán túl további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket is kerestek. Jászai már 2021-ben azt tervezte, hogy az űripar mellett a kapcsolódó védelmi területeket is célba venné vállalkozásával.
A holding olyan módon szeretne globális védelmi ipari szereplővé válni, hogy a az idén nyáron bemutatott saját fejlesztésű drónját használná. Ez egy sugárhajtású drón, amelynek tömege 500 kilométer per óránál is magasabb sebességet képes elérni és tömege mindössze 65 kilogramm. Emellet a cég egy olyan konzorciumnak is tagja, amely az ilyen és más drónok felderítésére alkalmas technológiákkal is foglalkozik.
Magyarország űrnagyhatalom lenne
Nyilván ezekre alapozta májusi nyilatkozatát Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, amikor azt mondta, hogy
„Magyarország alkalmas arra, hogy meghatározó szereplővé váljon az űriparban.”
A Trump-rezidencián folytatott megbeszélés fő témája a 4iG szerint a HUSAT műholdprogramjának bemutatása volt, amelyhez a szükséges technológiát a jövőben Martonvásáron kívánják előállítani. Ezek nagyobb méretű, 400 kilós műholdak lesznek, amelyek alacsony Föld körüli pályán fognak mozogni. A gyártásukat várhatóan 2026-ban kezdik majd meg.