Hivatalos.
Hatályba lépett az Oroszország és az Észak-Korea közötti
átfogó stratégiai partnerségi szerződés
– erősítette meg csütörtökön az orosz külügyminisztérium.
Ratifikálták az Oroszország és Észak-Korea közti megállapodást
A ratifikációs okiratok cseréje szerdán történt meg Moszkvában, a szerződés ezzel az aktussal lépett hatályba. A jegyzőkönyvet Andrej Rudenko orosz és Kim Cszson Gju észak-koreai külügyminiszter-helyettes írta alá. Arról, hogy a megállapodás életbe lépett, a Koreai Központi Távirati Iroda számolt be elsőként.
A jogi információk orosz hivatalos honlapján csütörtökön közzétett dokumentum szerint az átfogó stratégiai partnerségről szóló új szerződés határozatlan időre szól, ha valamelyik fél fel kívánja bontani, akkor erről írásban előre kell értesítenie a másik felet, és a szerződés az értesítés kézhezvételét követő egy év elteltével szűnik meg.
A dokumentum negyedik cikke szerint, amennyiben az egyik fél ellen egy másik állam vagy több ország fegyveres támadást intéz, és emiatt háborús állapotba kerül, akkor a másik fél
azonnal katonai és egyéb segítséget nyújt neki, minden rendelkezésre álló eszközzel,
és ezt az ENSZ Alapokmányának 51. cikkével, valamint Oroszország és a KNDK (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság) törvényeivel összhangban fogja megtenni.
A szerződés egyebek között kimondja, hogy az egyik fél ellen irányuló fegyveres támadás közvetlen fenyegetése esetén a felek konzultációt tartanak „álláspontjuk összehangolására és megállapodásra a megteendő intézkedésekben”.
Céljuk a regionális és a nemzetközi béke és biztonság biztosítása?
Egyúttal az Oroszországi Föderáció és a KNDK vállalta, hogy nem köt harmadik országokkal a másik fél ellen irányuló megállapodásokat, és nem engedi, hogy harmadik országok területüket a másik fél szuverenitásának, biztonságának és területi sérthetetlenségének megsértésére használják.
A nyolcadik cikk értelmében a felek mechanizmusokat hoznak létre az olyan közös tevékenységekre, amelyeknek a célja „a védelmi képességek megerősítése és a háború megelőzése, valamint
a regionális és a nemzetközi béke és biztonság biztosítása” (?).
„A felek fejlesztik a cserekapcsolatokat és az együttműködést, és aktívan előmozdítják a közös kutatást a tudomány és a technológia területén, beleértve az olyan területeket, mint az űrkutatás, a biológia, a békés célú atomenergia, a mesterséges intelligencia, az információs technológia és más területek”
– áll a dokumentumban.
Kiderült: „Igazságos” világot építenének ki Putyinék
Az orosz külügyminisztérium szerint a szerződés „hozzájárul a kétoldalú együttműködés fejlesztéséhez az orosz–észak-koreai baráti és együttműködési kapcsolatok új stratégiai szintjének megfelelően,
ez egyúttal megfelel az új, igazságos, többpólusú világ kiépítése céljának,
és a stabilitást segítve járul hozzá az oszthatatlan biztonsági rendszer kiépítéséhez Északkelet-Ázsiában és az ázsiai-csendes-óceáni térségben”.
A szerződést – amelyet 2024. június 19-én Phenjanban írt alá Kim Dzsongün észak-koreai vezető és Vlagyimir Putyin orosz elnök – mindkét ország novemberben ratifikálta. A jóváhagyó okiratok kicserélése napján hatályát vesztette az Oroszország és Észak-Korea közötti, 2000. február 9-i barátsági, jószomszédsági és együttműködési szerződés.
(MTI nyomán)