Nyakig merült a trágyában Orbán volt csúcsminisztere: Hatalmas pácban van Süli János (+videó)

Hol van a pénz? Süli János fiának tehenészete egyre gyanúsabb.

Süli János fideszes képviselő fiának szarvasmarhatartó telepére látogatott el az Átlátszó, hogy válaszokat találjanak arra az Orbán Viktor által is feltett kérdésre, „hol van a pénz?”. Mint ismert, a kormányfő ezt a kérdését a közelmúltban tette fel Brüsszelben.

Félmilliárd forint EU-s pénzt markoltak fel Süli Jánosék tehenészetére, csak éppen egy darab tehén sincs a telepen

A miniszterelnök felvetését adekvátnak találták, ugyanis arról írtak, hogy a tófalui létesítményre mintegy félmilliárd forint EU-s támogatást kapott a Süli Balázs tulajdonában lévő Biogas Productor Kft. Ennek ellenére teheneknek semmi nyoma nincsen a létesítményben, sőt, egyéb mezőgazdasági tevékenységről sem tudtak beszámolni.

Emlékeztettek, hogy cirka egymilliárd forintért építették Tófalun azt a szarvasmarhatartó telepet, amelyre Süli János volt miniszter fiának a cége 468 millió forintos EU-s támogatást zsebelhetett be évekkel korábban. A Biogas Productor Kft. leírása szerint 130 férőhelyes istálló, 1029 négyzetméteres iroda, állatkezelő, boncoló és hullatároló épület is van a területen – ismertették, megjegyezve, hogy

mezőgazdasági tevékenységnek a mai napig semmilyen nyoma nem látható (!).

Korábban Hadházy Ákos számolt be a fideszes mutyiról

Az uniós pénzek újabb ellopásáról A beruházásról elsőként Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő számolt be még 2020-ban. Az ellenzéki politikus akkor jelezte, hogy a cég úgy nyerte el a pénzeket, hogy évek óta nem rendelkezett szinte semmilyen forgalommal, és üzleti tevékenységet sem folytatott. Hadházy közölte, hogy teheneket akkor és később sem talált a helyszínen.

Az Integritás Hatóság vizsgálatot indított

Közölték, hogy a létesítmény később elkészült, ám ezt szemmel láthatóan senki sem használta semmire. Majd az ügy át is került az Integritás Hatósághoz, amely vizsgálatot rendelt Süliék tehenészetével kapcsolatban.

A hatóság egyebek mellett megállapította:

  • Süliék cége úgy kapta meg a közel félmilliárdos támogatást, hogy nem végzett valós mezőgazdasági tevékenységet. A pályázathoz szükséges igazolásként egyetlen darab (bruttó 50 ezer forintos) számlát nyújtottak be, amelynek számlatömbjét jóval később, egy évvel a számlán feltüntetett dátum után vásárolták.
  • A beruházás mélyépítési munkálatainak kivitelezőjét, a Dunareklám Kft.-t közbeszerzési eljárás nélkül választották ki. A magasépítési munkálatokhoz ugyan lefolytatott egy tendert, de ott is a Dunareklám Kft. lett a nyertes, amelynek vezetője a szarvasmarhatelep műszaki tervezőjének és projektmenedzserének házastársa. A Közbeszerzési Döntőbizottság nemrég megállapította, hogy az eljárás jogsértő volt, és felmerült az összeférhetetlenség gyanúja. Korábban a döntőbizottság már 35 millió forint bírságot is kiszabott.
  • A projekt zárására adott 2 éves határidőt a Biogas Productor mára több mint 2 évvel túllépte, a telep az Integritás Hatóság vizsgálatának lezárásáig (2024. február) nem rendelkezett jogerős használatbavételi engedéllyel – ismertették.

Süli János komoly bajba kerülhet

Az Integritás Hatóság ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnál (NAV)

költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt.

Süli János akkor az ATV-nek úgy nyilatkozott, hogy több elszámolásuk és ellenőrzésük volt, és minden feltételnek megfeleltek „jogilag-gazdaságilag” (?). Süli János a csatornának azt is mondta, hogy az Integritás Hatóság a vizsgálat során nem kereste meg a fia cégét, helyszíni szemlét sem tartottak.

„A használatbavételi engedélyt csak idén februárban kapta meg a cég, addig nem tarthattak állatokat a telepen”

– tette hozzá Süli János, aki azt közölte: a pályázatban az szerepel, hogy a használatbavételi engedélytől számított egy éven belül kell 100 tehénnek lennie a telepen. Süli János úgy gondolta, hogy mindez meg is fog valósulni, ám nem így történt, feltevése hibásnak bizonyult.

A portál Hadházyval közösen el is ment a helyszínre, mivel február óta 9 hónap is eltelt. Megvizsgálták, vajon sikerült-e teljesíteni az ígéretet. Mint írták, amikor november 26-án a helyszínen jártak, akkor egy darab tehenet sem láttak. Így Süli Balázs cégének mindössze 3 hónapja maradt arra, hogy a vállalásokat teljesítse.

Ez azonban nem lesz könnyű feladat, ugyanis a Biogas Productor Kft. az elmúlt években semmilyen bevételt nem tudott produkálni. A tavalyi évben ugyan 4,5 millió forintos forgalmat generáltak, ám az évet veszteséggel zárták. A cég ellen a NAV Tolna Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága már két végrehajtási eljárást is indított, amelyből az egyik jelenleg is folyamatban van. Az ügyben érintett kivitelező – a Dunareklám Kft. – pedig sem előtte, sem azóta nem nyert közbeszerzést – tudatták.

Kapcsolódó:

Kitört a tehénbotrány: Orbán volt minisztere most került hatalmas pácba

Mi a fene történik? Feljelentést tettek Orbán volt miniszterének tehenészete miatt

Orbán volt minisztere hatalmas bajban van? Kiszúrtak néhány gyanús dolgot az üzleti ügyeiben

Valódi Hírek