Nem viselik jól az elfogatóparancsot a szövetséges Netanjahu ellen: kikeltek a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a nagyhatalmak.
A Nemzetközi Büntetőbíróság kiakadt Oroszország és az USA hozzáállásán
Keményen kiosztotta Oroszországot és az Egyesült Államokat az Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) vezetője. Azt sérelmezte, hogy az érintett nagyhatalmak beavatkoznak a nyomozásaikba és támadják a bíróság döntéseit.
Tomoko Akane ICC-bíró ezt „visszataszítónak” nevezte az AP híradása szerint. Hozzátette, hogy
„a bíróságot drákói gazdasági szankciókkal sújtja egy másik biztonsági tanács,
mintha terroristacsoportról lenne szó.”,
Akane mindezt a bíróság hétfői éves összejövetelén intézett felszólalásában mondta el, válaszként arra, hogy az Egyesült Államok republikánus szenátora Lindsey Graham az ICC-t „veszélyes viccnek” nevezte, és
arra kérte fel a kongresszust, hogy szankcionálják a bíróság főügyészét.
Graham a Fox News republikánus tévécsatornán belengette a bosszút, mondván: „ha bármelyik szövetséges, például Kanada, Nagy Britannia, Németország, illetve Franciaország, ha megpróbálnak segíteni az ICC-nek, akkor szankcionálni fogjuk.”
Volt nyomós indok
Graham azt nem tudta elfogadni, hogy a múlt hónapban az ICC elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és volt védelmi minisztere Yoav Gallant ellen. Ennek oka, hogy a bíróság arra jutott, Izrael lényegében kiéheztette a lakosságot Gázában, és ezzel
emberiességellenes bűncselekményt követett el.
Ilyen elfogatóparancsok ugyanakkor érvényben vannak Vlagyimir Putyin orosz elnök, illetve a Hamász vezetője ellen is.
Ez nem az első alkalom, hogy amerikaiak szankcionálják a Hágai Bíróságot. Donald Trump például a bíróság korábbi főügyészét Fatou Bensoudát kitiltotta az Egyesült Államokból, és befagyasztotta az ottani vagyonát. Arra hivatkoztak, amiért Bensouda Afganisztánban vizsgálatott indított az amerikai csapatok, illetve hírszerzés ellen.
Akane az orosz irányból érkező fenyegetéseket sem hagyta szó nélkül, ugyanis Moszkva elfogatási parancsot adott ki Karim Khan, abíróság jelenlegi főügyésze és mások ellen; válaszul a Putyin elleni nyomozásra.
„A Biztonsági Tanács állandó tagjai ellen adtak ki elfogatási parancsokat”
-mondta megütközve a komplex diplomáciai helyzeten.
A Nemzetközi Büntetőbíróságot 2002-ben hozták létre, azzal a céllal, hogy olyan ügyekben indítson eljárást, ahol az országok ügyészségei ezt nem teszik meg.
A bíróság a legszörnyűbb atrocitásokért – háborús bűnökért, emberiesség elleni bűncselekményekért, népirtásért és agresszióért – felelős személyeket igyekszik felelősségre vonni. A mai napig 124 ország írta alá az intézményt létrehozó római statútumot. Izrael, Oroszország és Kína viszont nem írta alá az egyezményt az ICC-vel.
A tevékenységük szimbolikus
Az ICC-nek tevékenységének nincs jogi kötőereje, és a tagállamokra támaszkodik az elfogatóparancsok végrehajtásában. Ezek alapvetően
nem valósulnak meg,
mert egyik állam sem akarná egyedül vállalni a felelősséget, például Putyin vagy Netanjahu letartóztatásáért, ugyanis annak beláthatatlan diplomáciai következményei lennének.