Kongatják a vészharangot a magyar gazdaság leminősítése után: Óriási baj lesz, ha nem lép a kormány

Figyelmeztették Orbánékat.

Beszámoltunk róla, hogy stabilról negatívra módosította Magyarország adósbesoroláshoz tartozó kilátását a Moody’s hitelminősítő. Furcsa ellentmondás, hogy a Pénzügyminisztérium közleménye szerint a leminősítés hátterében „a bizonytalan nemzetközi környezet és a brüsszeli politikai viták” állnak, ugyanakkor a hitelminősítő a magyar kormány elhibázott döntéseivel indokolta az újabb leminősítést.

Drámai ítéletet mondtak Orbánék elhibázott gazdaságpolitikájáról a Moody’s hitelminősítő jelentésében

A nemzetközi hitelminősítő jelentése szerint Magyarország szempontjából kiemelt kockázati tényező az EU-s források elvesztése. Jelezték, hogy amennyiben hazánk elesik ezektől az uniós pénzektől, úgy szembe kell nézni az egyébként is gyenge lábakon álló magyar gazdaság további romlásával. Ha pedig ez bekövetkezik, azért kizárólag Orbán Viktor kormányát terheli a felelősség, hiszen

nem teljesítették a források feloldásához szükséges feltételeket.

Kitértek rá, hogy emellett a német gazdaság helyzete és az ebből eredő nyomás is kedvezőtlenül érinti Magyarország gazdaságát, valamint megjegyezték azt is, hogy a 2026-os választások előtt egy esetleges kormányzati osztogatás tovább növelheti a kockázatokat.

Valóban nagy a baj? Szakértők reagáltak a Moody’s leminősítésének hírére

Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezetője úgy véli, a negatív kilátás azt jelzi, hogy a további leminősítés egyre valószínűbb forgatókönyv, amennyiben a kormány nem hajt végre érdemi változtatásokat a hitelminősítő által kiemelt problémás területeken.

„Egy ilyen helyzetben a kormány, amely fontosnak tartja a minősítést, általában olyan lépéseket tesz, amelyek megerősítik a gazdasági folyamatok stabilitását”

Oszkó Péter, az OXO Holdings cégépítője, volt pénzügyminiszter a döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta: egy leminősítés esetén az államadósságot magasabb kamatokkal lehet csak finanszírozni, amely már minden magyar állampolgár pénztárcáján érzékelhető lenne.

„Ha megint 1000-1500 milliárd forinttal többe kerül a magyar államadósság finanszírozása, az azt jelenti, hogy

rengeteg mindenre nem jut pénz – oktatásra, egészségügyre és sok más területre”

– mutatott rá a szakember.

A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium és a Pénzügyminisztérium közleményeikben hangoztatták, hogy Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott országként van nyilvántartva. Azonban már nem reagáltak érdemben a Moody’s által jelzett problémákra.

„A békeköltségvetés hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható, magas ütemű növekedési pályára”

– mesélték a közleményükben Nagy Mártonék.

Dávid Ferenc, a DK gazdasági szakpolitikusa arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a kormány 2025-re 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol, addig a Moody’s alacsonyabb növekedést prognosztizált a jelentésében.

„Hogyha ezek a gazdasági előrejelzések valósak, akkor

nagyon bizonytalan vagyok abban, hogy a kormány optimizmusa megalapozott-e”

– fogalmazott.

A Standard & Poor’s egy hónapja stabil kilátásokat jósolt Magyarországnak, a Fitch Ratings pedig várhatóan egy hét múlva teszi közzé felülvizsgálatát. A nemzetközi hitelminősítők döntése pedig azért is fontos, mert ezen előrejelzések nagyban befolyásolják a gazdasági folyamatok alakulását, de hatással vannak a befektetői bizalomra is, amely jelenleg nem túl élénk az Orbán-kormány különadói és egyéb kétes manőverei miatt.

Ha a magyar kormány továbbra sem óhajtja kezelni az említett problémákat, úgy a további leminősítés súlyos pénzügyi következményeket hozhat, amelyek hatását mindenki érezni fogja a bőrén.

(atv.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Tragikus ítéletet mondtak Orbán Viktorék kormányzásáról: Zuhanórepülésben a magyar gazdaság

Mi folyik itt? Rendkívüli ülést hívtak össze, miután Orbánék lekenyerezték a bírákat

Lesújtó adat érkezett: Baromi nagy baj van a munkaerőpiacon

Mit művel az Orbán-kormány? Félezer embert rúghatnak ki Magyarország egyik legnagyobb gyárából

Most érkezett: Ömlik a tagállamokra az EU-s pénzeső, de Orbánék hiába tartják a markukat

Valódi Hírek