Előre megyünk?
Nőtt a munkakeresés átlagos időtartama. Már több mint egy év kell ahhoz, hogy valaki Magyarországon munkát találjon.
Döbbenetes számok
A KSH friss közlése szerint az augusztus-októberi időszakban már
12,1 hónapra volt szükség az elhelyezkedéshez.
Korábban ez 10 hónap alatt maradt. A 12,1 hónapos átlag hosszú idő, ami alatt megtakarítások híján az emberek könnyen kiszorulhatnak a munkaerőpiacról vagy adósságot halmozhatnak fel.
A munkanélküliek 48 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keres állást, ami 4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, míg az álláskeresők 34 százaléka legalább egy éve munkanélküli.
A szezonális munka csökkenése az őszi hónapokban hozzájárulhatott a trend alakulásához.
A foglalkoztatottak száma 4,7 millió főre csökkent, a férfiak foglalkoztatottsága visszaesett, míg a nőké enyhén emelkedett. A közfoglalkoztatottak száma tovább csökkent (58 ezer fő), míg a külföldön dolgozók száma stabilan 107 ezer fő maradt.
A munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest 16 ezer fővel 226 ezerre nőtt, a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékra emelkedett. Mind férfiak, mind nők esetében az arány megegyezik. A munkanélküliségi ráta legutóbb tavaly decemberben volt hasonlóan magas, 4,7 százalék.
Konzekvencia: baj van a munkaerőpiacon
A hosszabb álláskeresési idő és az emelkedő munkanélküliség azt jelzi, hogy
a munkaerőpiac jelenleg kihívásokkal küzd.
Bár szezonális és strukturális tényezők is szerepet játszanak, a gazdasági növekedés lassulása vagy az egyes iparágak gyengélkedése hosszabb távon súlyosabb problémákat vetíthet előre.
Az érintettek számára most különösen fontos lehet az állami vagy helyi szintű támogatás, valamint az új képzési lehetőségek és gazdaságélénkítő programok hozzáférhetősége.
Lépnek Orbánék is
A Fidesz-kormány éppen új gazdaságpolitikát tervez, és egy új 2027-re szóló bérmegállapodást is aláírtak hétfőn.
Kapcsolódó cikkünk:
Itt a hivatalos bejelentés: Repül Matolcsy, Orbán Vargát jelöli a jegybank élére (+videó)
(444 nyomán)