Nagyon durva figyelmeztetést kapott az Orbán-kormány.
Kiszivárgott egy dokumentum, amely szerint az Európai Parlament (EP) fokozni kívánja Ukrajna támogatását, miközben nyomást gyakorolna a békepárti magyar kormányra.
Fennáll az eszkaláció veszélye
Az EP csütörtökön fogadta el azt az állásfoglalást, amelyben az Ukrajnának nyújtott uniós támogatás megerősítését hangsúlyozza az orosz agresszióval és az orosz–észak-koreai katonai együttműködéssel szemben. Ebben azonban nem a tűzszünet mielőbbi elérését célozzák, hanem a konfliktus további eszkalációját kockáztatják.
Emellett az Index birtokába jutott irat szerint a javaslatok egy része a tagállamokat a korábbiaknál is jelentősebb gazdasági kihívások elé állíthatja. Vagyis a dokumentum tartalma szerint az EP támogatja Ukrajnát, amely
az orosz–ukrán háború eszkalációjához vezethet.
A dokumentum főbb pontjai
Az EU minden tagállamának évente a GDP 0,25 százalékát kellene katonai támogatásként Ukrajnának adnia. Ez Magyarország esetében körülbelül 200 milliárd forint lenne.
Ugyanakkor további szankciókat javasolnak az orosz fosszilis tüzelőanyagokra, cseppfolyósított földgázra, valamint az Oroszországgal folytatott atomenergia-ágazati együttműködésre. Ez Magyarország energiabiztonságát veszélyeztetné. A dokumentumban felszólítják a tagállamokat, hogy
akadályozzák meg Magyarország vétóit az „Európai Békekeret” és Ukrajna támogatására létrehozott új alapok kapcsán.
Szó van benne arról is, hogy az EU további pénzügyi forrásokat biztosítana Ukrajna gazdasági helyreállítására és hosszú távú újjáépítésére. Egy új, 35 milliárd eurós makroszintű támogatási csomagról is szó van.
Egy nagyon érdekes rész is található benne, amelyben üdvözlik Joe Biden amerikai elnök döntését, hogy Ukrajna támadhatja az orosz területen lévő katonai célpontokat fejlett rakétarendszerekkel. Ez a konfliktus eszkalációját eredményezheti.
Erről már több szakember és politikus is beszélt, a többi közt Szijjártó Péter külgazdasági miniszter is azt mondta, Biden lépése miatt kitörhet a harmadik világháború.
Kapcsolódó: „Mindent elveszítünk”: Szijjártó megnevezte, ki miatt törhet ki a harmadik világháború
Azt is írják, hogy az EU támogatná az orosz ellenzéket, és ellenzi az orosz féllel való tárgyalásokat. Plusz együttműködésre törekedne Dél-Koreával, hogy az megváltoztassa álláspontját Ukrajna felfegyverzésében.
A dokumentumból kiderül az is, hogy az EU Ukrajna győzelméig és helyreállításáig kívánja fokozni a támogatást, miközben elutasítja az orosz nukleáris fenyegetéseket mint befolyásoló tényezőket.
Kapcsolódó cikkünk:
Meglepő bejelentést tett Putyinék pusztító fegyvereiről az Egyesült Államok
(Index nyomán)