Gyűlnek a kérdések Orbán Balázs doktorija kapcsán.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója doktori disszertációjának tudományetikai megítélése kapcsán kérdéses, hogy önálló-e a kutatás és megfelelőek-e a hivatkozások – mutatott rá Rácz András Oroszország-szakértő.
Megírtuk, hogy Orbán Balázs disszertációja volt az egyetlen, amelyet nem egyhangúlag javasoltak a doktori cím megszerzésére. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője éles kritikákat fogalmazott meg Orbán doktorijával kapcsolatban.
Rácz András legújabb Facebook-bejegyzésében megnézte, Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzetét, ami nagyjából az összefoglalónak felel meg. Ez az, ami felsorolja a disszertáció fő hipotéziseit és eredményeit. Mint írja,
„ennek kapcsán pedig tudományetikai kérdésként felmerül, hogy ezek a tudományos eredmények vajon kizárólag Orbán Balázs önálló munkájának eredményeként születtek-e meg.”
Rácz András észrevette, hogy amit Orbán Balázs 2024-es disszertációja hipotézisként megfogalmaz, azt valójában már 2023-ban részlegesen bizonyították. Mégpedig Árpási Botonddal közös cikkükben. Az Árpási Botond Gergellyel közösen írt tanulmány
több szempontból is átfedéseket mutat
a disszertáció alapvető téziseivel és esettanulmányaival.
Most akkor kinek a munkája Orbán Balázs doktorija?
Rámutatott: Orbán Balázs disszertációja öt esettanulmányon keresztül vizsgálja hipotézisének érvényességét. Viszont az egy évvel korábbi, Árpási–Orbán közös cikkben az öt esettanulmányból kettőt már lényegében elvégeztek.
Éppen ezért felmerül a kérdés: Ha az egyik hipotézis, valamint az öt esettanulmányból kettő Árpási Botond Gergely és Orbán Balázs 2023-as közös munkájának eredménye, akkor
a tézisfüzet vajon miért nem hivatkozik erre a közös munkára?
„Ha a disszertáció egyik hipotézise és a tudományos eredményeinek egy része KÖZÖS munka eredménye, akkor definíció szerint ez a rész nem lehet Orbán Balázs ÖNÁLLÓ kutatása”
– írta Rácz András, majd leszögezte, hogy mindenképpen szükséges lett volna a közös cikket feltüntetni nemcsak a felhasznált irodalmak között, de a szövegben is. Ráadásul minden olyan esetben, ahol a közösen írt tanulmányukból átvett részek szerepelnek.
Márpedig a tézisfüzet alapján most úgy tűnik, mintha az egész kutatás Orbán Balázs önálló munkája lenne. Teljességgel hiányzik bármiféle utalás Árpási tudományos közreműködésére. Rácz András végül leírta:
„Teljesen érthetetlen, hogy aki tudományos fokozatot készül szerezni, az hogyhogy nincs tisztában a hivatkozások egyik legelemibb szabályával, tehát azzal, hogy nem tüntetünk fel sajátként olyan gondolatot, amit másvalakivel együtt dolgoztunk ki.
Azt, hogy minden, nem teljesen saját gondolatra hivatkozni kell, egyetemen az alapképzés első félévében tanítjuk… elég furcsa (és elszomorító) ilyen elemi hibát doktori szinten látni.”
Korábban arra a kellemetlen ellentmondásra is Rácz András hívta fel a figyelmet, hogy a miniszterelnök politikai igazgatójának összefoglaló anyaga éppen akkor készült, amikor ő egy könyvbemutatóra utazott a Felvidékre.
„Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete nem az ő gépén, hanem egy Árpási Botond Gergely nevű kollégája gépén készült. De a történet ennél cifrább” – írta akkor.