A fideszes buborékon belül komoly törésvonalak alakultak ki Matolcsy és Nagy Márton viszonya még jobban elmérgesedett.
Egészen váratlanul a gazdasági miniszter elkotyogta, hogy a jegybank elnöke valamiért pikkelt rá. Kiderült az is, hogy Orbán és Matolcsy viszonya valóban mélyponton van.
Nagy Márton azt állítja: kirúgása után alá akart tenni Matolcsy
Az Indexnek adott interjút a gazdasági csúcsminiszteri poszt várományosa, Nagy Márton. A jelenlegi gazdasági miniszter elmondta, hogy amikor kirúgta őt a jegybankelnök, akkor Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke utána nyúlt:
el akarta lehetetleníteni, az összes bankárt felhívta.
Egy valaki azonban hitt benne és támogatta. Ez pedig nem más volt, mint Magyarország miniszterelnöke: Orbán Viktor.
„Nem azért haragszom rá, mert kirúgott, hanem mert utánam akart nyúlni”
– fogalmazott Matolcsyval való konfliktusa kapcsán.
Mint ismert, Nagynak 2020 áprilisában, a Covid-válság kezdete óta vitája van Matolcsyval, akivel nem voltak azonos véleményen a válságkezelésben. Végül a miniszter nyert, és ez nem tetszett Matolcsynak. Nagy szerint már soha nem lesznek jóban a jegybank jelenlegi elnökével.
Az új jegybankelnök személye változást hozhat a kormány és az MNB konfliktusában
Úgy véli, a jegybank és a kormány viszonya jelenleg mélyponton van, de szerinte, ha új jegybankelnök lesz, ez javulhat. Matolcsy helyére – kiszivárgott információk alapján – Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter kerülhet.
Jön az új gazdaságpolitika
Nagy a hároméves bérmegállapodás jelentőségéről is beszélt, amely – kiemelte – a minimálbér és a garantált bérminimum fokozatos növekedését irányozza elő 2027-ig, összhangban a bérek konvergenciájával.
Beszélt a magasnyomású gazdaságpolitika koncepciójáról, amely a termelékenység és versenyképesség növelésére helyezi a hangsúlyt. Rámutatott, hogy a bérnövekedések miatt a vállalkozásoknak hatékonyabbá kell válniuk, és a kormány a kkv-k konszolidációját támogatja, hogy azok exportképes méretet érjenek el.
A miniszter az ellenzéki közgazdászok kritikáira is reagált. Hangsúlyozta, hogy a vállalkozások számának csökkenése a hatékonyság javulását tükrözi, nem pedig gazdasági válságot.
Az interjú végén megjegyezte, hogy a kormány továbbra is elkötelezett a vállalkozók támogatása mellett, például az új gazdasági akcióterv és a Demján Sándor-program révén.
Kapcsolódó cikkünk:
(Index nyomán)