Aggódnak az európai hatalmak: Az atomfegyver kifejlesztésének küszöbén áll a világ egyik legveszélyesebb hatalma

Elkészülhet az iráni atomfegyver: a muszlim ország fittyet hány az atomalkura.

Találkozót kezdeményeztek a Nemzetközi Atomenergiaügynökség nagy európai országai

Iránt elítélte az IAEA (Nemzetközi Atomenergiaügynökség) múlt csütörtökön az együttműködés hiánya miatt, ezen a héten azonban megbeszélést fognak folytatni a németekkel, franciákkal és britekkel. Az iráni külügy és az Egyesült Királyság is megerősítette, hogy a találkozóra pénteken fog sor kerülni, annak helyszíne azonban egyelőre titkos.

Irán nagy nehezen beleegyezett, hogy nukleáris megbeszélést folytasson Németországgal, Franciaországgal és az Egyesült Királysággal. Erre azért van szükség, mert egyre nagyobb a nemzetközi feszültség Irán atomprogramja miatt. Moszkva és Peking például nem támogatta az IAEA döntését, amely azonban inkább szimbolikus ítélet, mint végrehajtható program.

Közel állunk az iráni atomfegyver létrehozásához

Bár Teherán tagadja, hogy így lenne, igazából amiatt aggódik a 35 IAEA tagország túlnyomó többsége, hogy Irán atomfegyvert fejleszt. Ezt arra alapozzák, hogy az iráni atomenergia-szervezet szóvivője pénteken azt jelentette be, hogy fejlesztettek egy „sor új és fejlett centrifuga-technológiát”, amely dúsított uránból gáz képest előállítani.

Lényegesen növeljük a dúsítási kapacitást különböző típusú fejlett gépek alkalmazásával

– mondta Behrouz Kamalvandi az iráni állami tévének.

Az Egyesült Királyság külügye viszont azt mondta az AP-nek, hogy

{t}ovábbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy minden diplomáciai lépést megtegyünk annak érdekében, hogy megakadályozzuk Iránt nukleáris fegyverek kifejlesztésében, akár szankciók alkalmazása útján is„.

Hiába a 2015-ös megállapodás, az iráni atomfegyver mégis megvalósulhat

2015-ben Irán megállapodást kötött a világhatalmakkal, köztük az Amerikai Egyesült Államokkal is, hogy megfékezik a nukleáris programjukat. Ennek ellenére 2018-ban Donald Trump amerikai elnök első mandátuma alatt, az Egyesült Államok egyoldalúan kilépett a megállapodásból. Az akkori elnök szankciókat vezetett be Iránnal szemben – ez a lépés fokozta a feszültséget Washington és Teherán között, és erre reagálva kezdte el Irán a „felkészülési intézkedések implementációját”.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy

Irán közel van az atomrobbanófej előállításához szükséges 90%-os urándúsítási küszöbhöz.

Ez a százalékos arányszám arra utal, hogy az urán-238 koncentrációját a természetesen az uránban előforduló 0,7 %-ról 90%-ig dúsítják fel. Utóbbi esetben az urán már elegendő hasadóanyagot tartalmaz ahhoz, hogy gyors és ellenőrizhetetlen láncreakciót indítson el, ami szükséges egy nukleáris robbanófej előállításához.

Valódi Hírek