Áll a bál Magyar Péter mondatai miatt.
A naiv ellenzéki választók tömegeit behülyítő, Budapestet obstruáló, Karácsony Gergely megbuktatására játszó neres ficsúr, Magyar Péter egy hétfő reggeli interjúban azt üzente a hivatalban lévő ellenzéki képviselőknek, köztük az egyéni választókerületben győzteseknek is: „Szerezzenek munkát, próbálják ki magukat a privátszférában 2026 után”, mivel a Tisza párt egyiküket sem támogatja majd.
A NER-es kamupozíciókban meggazdagodott férfi pökhendi mondataira több ellenzéki politikus is reagált.
Tompos Márton, a Momentum elnöke szerint Magyarnak először is alázatot kellene tanúsítania.
„Ha valaki az elmúlt 10+ évet a NER-en belül töltötte különböző magasan fizetett pozíciókban, attól a »menjetek el végre dolgozni« beszólás nem veszi ki magát jól”
– írta Tompos.
Megszólalt a zuglói körzetet egyéniben megnyerő Hadházy Ákos független képviselő is, aki szerint Magyar kétpártrendszert akar bevezetni, de anélkül, hogy rajta kívül bárki beleszólhatna abba, kik legyenek a jelöltek.
Hadházy posztját egészében idézzük:
„Szerezzenek munkát, próbálják ki magukat a privátszférában 2026 után” – üzeni nekem és minden más, egyéni körzetben megválasztott képviselőnek Magyar Péter egy hétfőn megjelent cikkben. Ezzel kapcsolatban csak annyit jegyeznék meg, hogy nekem éppenséggel van egy rendes, tisztességes állatorvosi hivatásom, Budai Gyula fel is jelentett miatta a kamaránál (a kamara megbírságolt, de a bíróságon én nyertem). Egyébként a fiaim is szokták néha mondani, hogy menjek inkább haza állatorvosnak, de ezt majd eldöntjük én és a családom, és ha indulok, akkor meg a választók!
Ami az ország sorsa szempontjából sokkal érdekesebb, hogy Magyar Péter azt állítja: a Tisza „megteremti újra a plurális demokrácia lehetőségét a parlamentben, a médiában”. Csak az a furcsa, hogy a pluralizmust úgy akarja helyreállítani, hogy rögtön kizárja az elméleti lehetőségét is annak, hogy a saját pártja ma még nem is ismert jelöltjein kívül bárki labdába rúgjon. Gyakorlatilag kétpártrendszert akar bevezetni, de anélkül, hogy rajta kívül bárki beleszólhatna abba, kik legyenek a jelöltek.
Magyarországon sosem volt igazi kétpártrendszer, de a világban léteznek ilyenek, a legismertebb az Egyesült Államokban van. Ott azonban intézményesült az előválasztás, ami lehetővé teszi, hogy a két nagy gyűjtőpárt integráljon sokféle embert és eszmét. Ha a Tisza azzal az igénnyel lép fel, hogy ott mindenféle – Magyar Péter szavai szerint liberális, zöld, nemzeti radikális vagy apolitikus – szavazó „otthonra leljen” és ha valóban a plurális demokráciát akarja megteremteni, akkor ne utasítsa el élből az előválasztást!
Ha olyan jó jelöltjeik vannak, mint állítja, akkor álljanak ki bátran. Az ellenzék megújítása becsülendő célkitűzés, és is megtettem 2021-ben, legyőztem a hivatalban lévő, korrupt MSZP-s képviselőt. Ha én újra elindulok Zuglóban és a Tiszának van jobb jelöltje, jöjjön és győzzön le engem!
Magyar szavaira reagált az Óbudán győztes Szabó Tímea is, aki azt írta:
Magyar Péter ma azt üzente – teljesítménytől függetlenül – az összes egyéni országgyűlési képviselőnek, hogy 2026-ban „próbálják ki” magukat a privátszférában. Én, személy szerint a civil és a politikusi munkám során is mindig hittem a munka és az emberek iránti alázatban, mintsem hogy egyszemélyben kinyilatkoztassak dolgokat.
De akkor hadd mondjam el, hogy nekem szerencsére 15 éven keresztül volt alkalmam „kipróbálni magam” a privát szférában is, és ezalatt az idő alatt soha nem szorultam sem NER-es, sem más kormányoktól kapott állásokra, sőt még a házastársam közbenjárására sem. Sem újságíróként, sem a Harvard Egyetemen kutatójaként, sem Afganisztánban, amikor a háború sújtotta falvakban segítettem az embereket, sem itthon a civil szférában anyaotthonokban vagy például a Helsinki Bizottság munkatársaként.
Viszont egyéni képviselőként kétszer is legyőzve a Fideszt, Óbuda-Békásmegyeren rengeteget tanultam a választók iránti tiszteletről, lojalitásról és az elköteleződésről. Arról, hogyan álljunk ki fideszes ingatlanspekulánsok ellen sikerrel, hogy megvédjük – mondjuk – a zöld területeinket, vagy hogyan szerezzük vissza a szakrendelőinket. Önkéntes ápolóként a János kórházban pedig megismertem – többek között – az egészségügy elképesztő problémáit, a gyerekvédelemben pedig az elmúlt 14 évben a legkiszolgáltatottabbak helyzetét. Képviselőként hasznosabb a közvetlen tapasztalatszerzés, mint a Wikipédiából tájékozódni konkrét ügyekről.
Nem hiszem, hogy ma, a kétnaponta változó választási törvény árnyékában bárki abban a helyzetben lenne, hogy egyszemélyben eldöntse: ki, melyik körzetben képviselje a választókat 2026 után. Erről továbbra is az emberek fognak közvetlenül dönteni, akár előválasztás során. Ha valamiből elege van a választóknak, az éppen az, hogy akár füstös szobában, akár a közösségi médiában megüzenve politikusok határozzanak a jövőjükről.
Hiteles egyéni képviselők indulása nem, hogy nem veszélyezteti a kormányváltást, hanem pont, hogy segíti azt.
Pluralizmust és kétpártrendszert egyszerre hirdetni pedig inkább csak tréfás.