Több ezer állat hullott el.
A Dél-Alföld őzállománya súlyos veszteségeket szenvedett el az utóbbi években, különösen Csongrád-Csanád vármegyében. Az okai egyenlőre ismeretlenek. Vadgazdálkodók szerint a jelenség okai összetettek, és több környezeti tényező együttes hatásából erednek.
Drámai mértékű az őzpusztulás
A megyében a 2000-ben 14 240-re becsült egyedszám 2022-re megduplázódott, azonban a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre csökkent. Csongrád-Csanád vármegyében az elmúlt években 20 százalékkal csökkent az őzek száma. A Csongrád-Csanád vármegyét részben magába foglaló Maros-Csongrád Tájegységben még rosszabb a helyzet. Ott
két év alatt közel 30 százalékkal csökkent az állatok száma.
A szakemberek úgy vélik, a folyamat hátterében számos probléma áll, köztük az élőhelyek fokozatos pusztulása, az éghajlatváltozás és a vízhiány (!).
Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza szerint az őzek pusztulásának egyik lehetséges oka az újonnan megjelenő gombafajok által termelt toxinok. Ezek az anyagok idegrendszeri károsodásokat okozhatnak, amely jelentős hatással van az állomány egészségére. Hasonló problémák figyelhetők meg a dámvadaknál is, ahol fertőzések miatt agancsproblémák léptek fel.
A szakértők szerint az aszályos nyarak és a korai mezőgazdasági betakarítás szintén hozzájárulnak az őzállomány gyengüléséhez. Ezek az időjárási és gazdasági tényezők a táplálékhiány miatt az állatok immunrendszerét gyengítik, ami kedvez a paraziták és egyéb kórokozók elszaporodásának.
A helyzetet tovább rontja, hogy jelentősen elszaporodtak a ragadozók, különösen a sakálok. A szakértők szerint azonban nem csak egy-egy tényezőt kell kiemelni, hanem a teljes ökoszisztémát kell megérteni és kezelni.
(sokszínűvidék.24.hu nyomán)
(Fotó: Pixabay)