Balti-tengeri szabotázsakcióra gyanakszanak a németek, svédek és finnek

A német külügyminiszter hibrid-háborút emlegetett.

A Balti-tengerben Litvánia és Finnország között megsérült egy adatkábel: egyelőre nem lehet biztosan tudni, mi okozta a hibát, az üzemeltetője és az érintett országok azonban szándékos akcióra gyanakszanak a rendelkezésre álló adatok alapján. A C-Lion1 nevű adatkábel 1170 kilométer hosszan fut a német Rostock és Helsinki között.

Az eset a svéd Öldand sziget és Litvánia közötti tengeri területen történt, ahol nem jellemző a nagy hajóforgalom. Ugyanitt futottak a 2 éve szintén tönkretett Nordstream vezetékek, ezért is gyanús, hogy nem véletlenül szakadtak át a tengerfenéken futó kábelek egy olyan helyen, ahol általában csak kisebb hajók közlekednek. Ugyanakkor azt sem lehet kizárni, hogy egy hajónak a horgonya tépte szét a kábelt.

Az adatkábel hiánya gondot okozott számos telekommunikációs vállalat szolgáltatásában, és már úton is van egy speciális hajó Calais-ból, amelyről fel tudják húzni a kábelt a tenger mélyéről és helyben meg tudják rajta javítani. Mindez nagyjából 15 napot fog igénybe venni.

Kémkedés és szabotázs: a kritikus infrastruktúra teljes védelme „illuzórikus”

A német védelmi miniszter, Boris Pistorius aggodalmát fejezte ki a kritikus infrastruktúra sérülése miatt. Ezt az Európai Unió védelmi minisztereinek brüsszeli találkozásán hangsúlyozta is.

„Senki nem hiszi el, hogy ezeket a kábeleket véletlenül vágták el”

– közölte. Így a miniszter a kábelek átvágását hibrid akciónak nevezte, és hozzátette, „anélkül, hogy már biztosan tudnánk, abból kell kiindulnunk, hogy szabotázsról van szó”.

Az, hogy az adatkábeleket ki, illetve kik vághatták el, nem tudja senki, de a svéd hatóságok is lehetséges szabotázst vizsgálva folytatnak eljárást. Bár Stockholmban azt mondják, hogy ez még változhat, jelenleg ők is szabotázsként kezelik az ügyet.
Ezt arra alapozza a svéd parti őrség és a hadsereg, hogy olyan hajóforgalmat rögzítettek az eset idején, amely megfeleltethető a balti-tengeri két kábel sérülésének. Ezt a svéd TV4-nek mondta Carl-Oskar Bohlin katasztrófavédelmi miniszter.

Német és Finn külügy: „komoly fenyegetés”

A Balti-tenger alatt több ezer kilométernyi adatvezeték, távvezeték és csővezeték fut, amelyek kiválóan alkalmasak a hibrid háborúzásra.
Nancy Faeser német belügyminiszter kedden Berlinben ezek kapcsán egy

„nagyon-nagyon komoly fenyegetettségi helyzet”-ről

beszélt, amelyet „nagyon komolyan kell venni”.

Finnország és Németország külügyminisztériuma is aggodalmának adott hangot közös nyilatkozatban.

„Mi, mint hatóságok egyelőre még nem veszünk részt ebben, de segítséget ajánlottunk az ügy tisztázásához és segítséget nyújtunk (a megoldásában)”

– mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn este Berlinben.

A közös közlemény szerint „ez az incidens felveti a szándékos károkozás közvetlen gyanúját”, és így folytatódik:

„Európa biztonságát nemcsak Oroszország Ukrajna elleni támadóháborúja, hanem a hibrid hadviselés is veszélyezteti”.

Hozzátették, a közös kritikus infrastruktúra védelme „döntő fontosságú társadalmunk biztonsága és ellenálló képessége szempontjából”.

Nem kizárt azonban, hogy a miniszterek tévednek, ugyanis egy kínai teherhajó is közlekedett az említett tengeri területen. A Yi Peng 3 nevű hajót a marinetraffic.com-on figyelték meg a kábelek sérülése idején, amint éppen letért a kurzusáról és irányt váltott. Ezt követően ezt a hajót a dán haditengerészet hajója elkezdte „kísérni” és órákig követte, amíg el nem hagyta a Balti-tenger területét. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy a kínai hajó szabályosan tartózkodott-e az adott területen.

Valódi Hírek