Súlyos emberi múlasztásról beszélt a professzor.
Legalább ötezer áldozata van a meddőségi centrumok államosításnak, Kaáli Nagy Géza szerint emberi mulasztás történt.
A volt Kaáli Intézetek alapítója szerint a magán meddőségi intézetek államosítása nem hozott eredményeket, már a felelőseit is megnevezte a folyamatnak.
Megírtuk, hogy történelmi mélypontra került a születések száma hazánkban. Hiába a kormányzati kirakat-intézkedések, egyre kevesebb gyermek születik.
Ez több okra is visszavezethető, évek óta probléma, hogy nem tartják a jövőjüket eléggé stabilnak a fiatalok Magyarországon. És súlyos probléma az is, hogy nehezen születnek meg a vágyott gyermekek is.
Az elismert professzor ismét komoly kritikát fogalmazott meg az Orbán-kormányról.
Feleannyi az erőforrás, mint amire szükség lenne
„»Az állami rendszer jelenleg feleannyi humán erőforrással és infrastruktúrával rendelkezik, mint amennyi a termékenységi zavarral küzdő párok ellátásához szükséges lenne« – tette közzé nemrégen a Belügymisztérium.
Ez az elemzés összhangban áll a még februárban megjelent, hivatalos kormányzati kijelentéssel, mely szerint »1800-2000 lombikbébi születik évente Magyarországon, a szektor fejlesztésével hamarosan ez a szám 4500-ra emelkedhet«”
– írta az MTI-n megjelent közleményben a professzor.
A kapacitásbővítés a magánintézetekben az államosítás előtt tulajdonosi döntés volt. A tulajdonosok az igényeknek megfelelően folyamatos fejlesztéseket, eszközbeszerzéseket, bővítéseket hajtottak végre.
Az intézetek állami tulajdonba vétele után az új tulajdonos a működtetés mellett ezt a feladatot is az Országos Kórházi Főigazgatóságra (OKFŐ), majd a közel három éve létrehozott Humánreprodukciós Igazgatóságra (HRI) bízta.
Ez utóbbi igazgatója Vesztergom Dóra lett, akit a médiában az ország „főlombikosaként” emlegetnek. És nem mellesleg Novák Katalin volt köztársasági elnök sógornője. Küldetését hivatalba lépésekor úgy fogalmazta meg:
„Az emberi élet nem lehet üzlet… a kormány célja, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen…”
A professzor szerint nyilvános, a sajtóban is megjelent információk szerint az igazgató asszony egyebek mellett csaknem 212 millió forintot költött az állami reprodukciós rendszer PR-jára.
„Szakértőként, a legnagyobb hazai ellátóhelyet annak idején évtizedeken át fenntartó intézményalapítóként fogalmam sincs, hogy ez milyen tevékenységet fed, és kinek milyen üzleti hasznot hoz.
Azt viszont határozottan kijelenthetem, hogy az amúgy is kapacitáshiánnyal küszködő rendszerbe, bárminemű PR-kampánnyal olyan újabb betegeket toborozni, akikről előre tudjuk, hogy még az intézetek küszöbeit sem fogják tudni átlépni, akár
orvosetikai kérdéseket felvethet.
Arról nem beszélve, hogy mindezt nehéz átgondolt közpénz-felhasználásnak nevezni ott, ahol az érintett, meddőségi problémákkal küzdő párok a kormányzati ígéret ellenére csak magánfinanszírozásban, súlyos összegekért jutnak hozzá számukra fontos vizsgálatokhoz”
– írta Kaáli, aki szerint
legalább ötezer lombikbébi születését lehetett volna elérni,
ha az államosított intézmények megfelelő kapacitással működnek. A mulasztások miatt súlyos következményekkel kell szembenézni, és a kormány felelősségét is felveti a rendszer működésképtelensége.
Kapcsolódó cikkünk: