Nem adják fel a sztrájkjog érdekében folytatott küzdelmet a Lázár által felbőszített buszsofőrök és mozdonyvezetők.
A közlekedési dolgozók jogaiért küzdő szakszervezetek úgy döntöttek, komoly lépéseket tesznek, ha nem hagyják nekik a jogaik érvényesítését. A Mozdonyvezetők Szakszervezete és a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet kijelentette, hogy akár az Alkotmánybíróságig is elmennek, ha a kormány egy új törvénymódosítással akadályozza meg a dolgozók sztrájkhoz való jogát.
Hogyan korlátozná Lázár János javaslata a sztrájkjog alkalmazását?
A tervezett törvénymódosítás szigorítaná a személyszállítási szektor szabályait. Arra köteleznék a közlekedési cégeket, hogy
minden menetrendi évben készítsenek úgynevezett „sztrájkmenetrendet”.
Ezt aztán az állami megrendelő hagyja jóvá.
Ez a módosítás a szakszervezetek szerint ellehetetlenítené a munkavállalói érdekérvényesítést. A sztrájk ugyanis szerintük akkor hatékony, ha érzékelhető hatást gyakorol a munkáltató működésére.
A szakszervezetek ezt nem hagyják!
Az érdekvédelmi képviselők úgy vélik, a törvényjavaslat megkérdőjelezi az alkotmányos jogokat, hiszen egyoldalúan ruházná át a „minimumszolgáltatás” meghatározását a munkáltatókra. A szakszervezetek álláspontja szerint olyan sztrájknak nincs értelme, amely nem befolyásolja a cég működését és a dolgozók érdekeinek védelmét.
Ha a törvénymódosítás életbe lép, a szakszervezetek jelezték, hogy az Alkotmánybírósághoz készülnek fordulni a sztrájkjog védelme érdekében. A dolgozók érdekvédelmi képviselői szerint
a jogszabály a munkavállalói jogok súlyos sérüléséhez vezethet.
Ezért mindent megtesznek, hogy megvédjék az alkotmányos jogokat.
(hang.hu nyomán)
(Címlapfotó: SZAKSZ/Facebook)