Feloszlik a német kormány: Előrehozott választások jöhetnek

Február 23-ra időzítik.

Megírtuk, miután Olaf Scholz kancellár kirúgta a pénzügyminiszterét, feloszlik a jelzőlámpa-koalíció. A szociáldemokraták, neoliberálisak és zöldek nem tudnak együtt kormányozni, a Scholz és az ellenzék konzervatív vezetője Friedrich Merz várhatóan kompromisszumot kötnek és helyet cserélnek a Bundestagban.

Jön a bizalmatlansági indítvány

Arra lehet számítani, hogy Scholz bizalmatlansági indítványát még karácsony előtt megszavazzák, így semmi nem áll a januári választások útjában. A koalíció ugyan végigcsinálta a koronavírusos időszak nagy részét, azonban azt illetően, hogy hogyan kezeljék az államkasszát, mindigis hatalmas feszültségek voltak.

Scholz pártja az SPD szociáldemokrata programja engedékenyebb lett volna az úgynevezett adósságfék megszüntetésével, azaz növelte volna az államadósságot annak érdekében, hogy valamelyest stimulálják Németország gyengélkedő gazdaságát. A neoliberálisok, élükön Christian Lindnerrel ezt elfogadhatatlannak találták, különösképpen amikor az Ukrajnának szánt katonai segélyeket finanszírozták volna az államadósság növelésével.

Sürgették, mert káros lehet a politikai bizonytalanság

Scholz kezdetben azt mondta, hogy január 15-én szavaztatná meg a bizalmatlansági indítványt, ezzel megnyitva az utat a március végi új választások előtt, miközben az ő balközép Szociáldemokrata Pártjából (SPD) és a Zöldekből álló kisebbségi kormány élén kormányoz.

Más pártok vezetői azonban, köztük Friedrich Merz, a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, sürgették Scholzot, hogy gyorsítsa fel ezt az ütemtervet, azzal érvelve, hogy Németország nem engedheti meg magának a hosszú ideig tartó politikai bizonytalanságot.

A kampány tehát gyakorlatilag már el is indult: A CDU és CSU , a konzervatív pártok

jelenleg 32%-os támogatottságot élveznek,

így esélyes, hogy Merz ebben a ciklusban elnyeri a kancellári posztot. A szociáldemokraták 18%-ot kapnának, az AfD szélsőjobboldali párt támogatottsága pedig alig marad el ettől. Mivel a CDU nem tervez koalícióra lépni az AfD-vel, várhatóan megint együtt kormányoz a két legnagyobb párt, de szükségük lehet ehhez a zöldekre is.

A német kormány kisebbségben kormányoz tovább

Megírtuk, az Egyesült Államok Donald Trump megválasztása után drasztikusan csökkenteni fogja Ukrajna katonai segélyeit, ezért javasolta Scholz Ukrajna nagyobb mértékű támogatását. Lindner ezt elfogadhatatlannak tartotta.

A kormánynak volt érvényes büdzsétervezete, ezt a három párt elfogadta és csupán finomításokat terveztek végrehajtani rajta; Lindner ezt szabotálta.

Azt nem lehet tudni, hogy mennyire volt tervezett a pénzügyminiszter részéről, hogy éppen tegnap történjen a kenyértörés, ugyanis már korábban kifejtette egy 28 oldalas írásban, hogy hogyan tervezné a német gazdaság neoliberális eszközökkel való fellendítését, ami a nagyvállalatoknak kedvezne a szociáldemokrata szociálpolitika rovására.

A német kormány innentől így kisebbségben kormányoz, Friedrich Merz a CDU elnöke még nem nyilatkozott róla, hogy milyen mértékben támogatná a kancellárt.

Kapcsolódó cikkünk:

Véget ért a Merkel-korszak, megválasztották német kancellárnak Olaf Scholzot

(Politico nyomán)

Valódi Hírek