Videó: Barkóczi Balázs szembesítette legnagyobb bűnével az Orbán-kormányt

Szégyen ez a magyar államra! Szégyen ez a magyar kormányra! – közölte a politikus.

Bemutatták Magyarországon Rubi Anna megrázó dokumentumfilmjét

November 7-én mutatták be hazánkban először Rubi Anna megrázó dokumentumfilmjét, amely Az életed nélkülem címet viseli – hívta fel a figyelmet parlamenti felszólalásában Barkóczi Balázs, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője.

Jelezte, hogy a film a fogyatékkal élő gyermeküket egyedül nevelő szülők mindennapi küzdelmét mutatja be a 21. század második évtizedében Magyarországon.

A politikus ezután idézte a rendezővel készült egyik interjú rendkívül megrázó felvezetőjét:

„Ahogy telnek az évek, a súlyos, halmozottan fogyatékos gyermeket nevelő édesanyák élete egyre inkább egyetlen – végtelenül nyomasztó és méltatlan – kérdés köré összpontosul: mi lesz a gyerekemmel, ha én nem leszek? Ha ugyanis az édesanyák valamiért már nem tudják ellátni a gyerekeikkel kapcsolatos feladatokat, a folyamatos ápolásra szoruló felnőtt gyerekekre leginkább olyan vidéki tömegintézmények várnak, ahol főképp erőforráshiányból fakadóan gyakran (jobb esetben) elhanyagolják vagy akár (rosszabb esetben) méltatlan, kártékony gyakorlatokkal,

például lekötözéssel, illetve szedálással próbálják »kezelni« az ápoltakat.”

Kapcsolódó: Dagad a botrány: A magyar kormány megtagadta az ápolási díjat az értelmi fogyatékos férfit egyedül nevelő nőtől

A magyar állam nem segít

Mint ismertette, a film a 64 éves Schilling Magdolnáról szól, aki egyedül neveli 41 éves fogyatékkal élő fiát. A politikus elmondta, személyesen is van szerencséje ismerni Magdolnát, ugyanis ő lett a vezéralakja annak az édesanyákból álló csoportnak, akik az újpalotai
Fejlesztő Gondozó Központban ismerkedtek meg, és akik elhatározták: minden megtesznek majd azért, hogy haláluk után is teljes, méltó életet biztosítsanak gyermekeiknek.

Hiába könyörögtek a szülők

Ezek a 60-80 éves fővárosi szülők – akik éveken át eredménytelenül könyörögtek, harcoltak, pereskedtek azért, hogy fogyatékkal élő gyerekeik megfelelő állami ellátást kapjanak – többen összefogva úgy döntöttek: ha az állam nem biztosít számukra olyan otthont, ahol elfogadható körülmények között élhetnek gyerekeik,

akkor majd ők építtetnek egyet

– mondta, hozzátéve: egyikük sem tartotta ugyanis elfogadhatónak azt, hogy a lakhelyüktől 200-300 kilométerre lévő, több száz fős intézményekben helyezzék el gyermekeiket.

A bíróság kimondta: a magyar állam megsértette a fogyatékkal élő emberek jogait

Ők azt szerették volna – folytatta a DK politikusa –, hogy Budapesten biztosítsanak számukra úgynevezett „támogatott lakhatási formát”, hogy kis létszámú egyéni igényekhez igazodó otthonokról döntsenek az ügyükben. A szülők az ügyben pert indítottak, és nyertek. A bíróság megállapította:

az állam sérti a fogyatékkal élő emberek és az őket otthon gondozó szüleik személyiségi jogait (!)

azzal, hogy nincs olyan lakás, amelyben a felnőtt, halmozottan fogyatékos emberek támogatással élhetnének – hangsúlyozta.

Mint rámutatott, miközben Orbán Viktorék az EU soros elnökeként Brüsszelben a fogyatékkal élők társadalmi befogadásáról „értekeztek”, itthon a per után a szülők egyetlen felajánlást kaptak az államtól, de az nem a támogatott lakhatási forma volt, ráadásul nem Budapesten.

Hozzátette: jobb ajánlatban pedig aligha bízhatnak, ugyanis korábban arról „tájékoztatták” őket, hogy

„állami fenntartásban működő, támogatott lakhatási szolgáltatás a fővárosban jelenleg még nem áll rendelkezésre és lakóotthon sem működik. 2036-tól talán elkészülnek a vágyott lakóotthonok”

– idézte a politikus az állam „tájékoztatását”.

„Szégyen ez a magyar államra! Szégyen ez a magyar kormányra! Szégyen mindannyiunkra nézve!”

– jelentette ki Barkóczi Balázs.

Videó:

(Barkóczi Balázs/Facebook)

Valódi Hírek