A zuhanó forintárfolyam drámáját nem lehet megállítani.
A forint hetek óta tartó gyengülése újabb lendületet kapott, amikor megérkeztek a harmadik negyedéves GDP-adatok. Cikkünk megjelenésekor több mint 405 forintot kell fizetni egy euróért.
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal jelentése alapján a magyar gazdaság teljesítménye 0,7%-kal csökkent. Ezzel a gazdaságunk a legpesszimistább várakozásoknál is rosszabb eredményt hozott.
Újabb mélyponton a forint
Reggel, amikor kijött a friss GDP-adat, egy euróért még 405,2 forintot kellett fizetni. 8 perccel az adatok megjelenését követően már 405,79-re emelkedett az euró árfolyama a forinttal szemben – hívta fel a figyelmet a hvg.hu. Azóta kicsit javult a helyzet, jelenleg pontosan 405,3195 forintba fáj egy euró.
Zuhanó forintárfolyam – itt a történelmi mélypont
Fizetőeszközünk folyamatos gyengülése már szeptember közepe óta érezhető, apróbb ingadozásokkal, és most elérte azt a szintet, amelynél utoljára 2022 decemberében járt.
Jól látható az ábrán is, hogy október eleje és október vége között is milyen nagy a különbség. Míg október 1-jén még 397 forintba került egy euró, addig mostanra több mint 405 forint lett.
A hónap eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben. 2 százalékkal az euró, 5,2 százalékkal a dollár, és 2,3 százalékkal a svájci frank ellenében is. Az év eleje óta a forint az euró, a dollár és a svájci frank ellenében sorrendben 5,2 százalékkal, valamint 7,5 és 4,5 százalékkal gyengült.
Ez óriási visszaesés.
Ha hat hónapra visszamenőleg nézzük az árfolyam alakulását, még szembetűnőbb – és persze, elkeserítőbb –, mekkora volt a visszaesés:
Naponta jelennek meg cikkek arról, éppen milyen mélypontot ért el a forint. Egy napja, kedden írtunk legutóbb arról, hogy 22 hónapja nem ért ennyire keveset a pénzünk.
Szinte bármi befolyásolhatja a forint árfolyamát
Korábbi cikkünkben rámutattunk arra is, kifejezetten negatívan hathatott a forint árfolyamára az amerikai elnökválasztás közeledte – különösen Donald Trump magas választási esélyeinek köszönhetően. De az is, hogy az európai földgáz ára egy éve nem látott magasságba emelkedett. Most pedig a GDP-adatok miatt omlott össze az árfolyam.
Október elején azt is megírtuk, hogy a gyengülő forint miatt roham indulhat a pénzváltóknál. Akkor épp 402,07 forintot kellett fizetni egy euróért. Kérdés, mekkora roham várható a pénzváltóknál a jelenlegi, több mint 405 forintos árfolyamnál.