Trump pozíciót ajánlott Elon Musk számára.
Mindenki arra veri el a pénzét, amire akarja, kivéve, amikor mégsem
Elon Musk techmilliárdos úgy gondolja, hogy a politikához is ért, és minden erejével azért küzd van, hogy Donald Trump republikánus jelöltet győzelemhez segítse a november 5-ei választásokon.
Trump pozíciót ajánlott Musknak, amennyiben pártja megnyeri a választást, ami nyilván elég vonzó ajánlat Musknak. Musk naponta egymillió dollárt oszt szét azok között, akik aláírják az online petícióját.
A petíció szövege következőképp hangzik:
„Az első és a második módosítás garantálja a szólásszabadságot és
a fegyvertartáshoz való jogot.
Az alábbi aláírással támogatom az első és a második módosítást.”
Elon Musk vasárnap már a második csekket adta át a szerencsés nyertesnek, hogy így tolja meg Donald Trump kampányát
Emelett Musk 100 dollárt ad minden regisztrált pennsylvaniai szavazónak, aki aláírja a petícióját, és még 100 dollárt, ha „hoz még egy embert”.
Ez elsőre úgy tűnik, hogy Musk csupán az amerikai alkotmány védelmében petíciózik, ezért is volt lehetséges, hogy egyáltalán belekezdjen ebbe az akcióba.
A demokrata választási szakértők azonban másképp látják a petíció legális státuszát, ugyanis a millió dollárért való versenyben csak azok vehetnek részt, akik regisztráltak a szavazásra. (Az Egyesült Államokban csak úgy lehet szavazni, ha az ember előtte regisztrál.)
Felmerül a bűncselekmény gyanúja
Az Egyesült Államokban
bűncselekménynek számít,
ha valakinek azzal a szándékkal adnak pénzt, hogy szavazásra vagy nyilvántartásba vételre ösztönözzék. A cselekmény börtönbüntetéssel büntetendő. A tilalom nemcsak a pénzbeli kiadásokra vonatkozik, hanem minden pénzbeli értékű egyéb tárgyra is, például italokra vagy lottószelvényekre is – írta az amerikai igazságügyi minisztérium választási bűncselekményekkel foglalkozó kézikönyve.
Rick Hansen, a UCLA professzora olyan törvényre mutatott rá, amely bizonyítja, hogy
illegális ilyen nyereményjátékot választási regisztrációhoz kötni,
még ha az nem is szerepel a feltételek között, hogy a republikánus párt jelöltjeire kéne szavazni.
Mindazonáltal a szólásszabadság – amelyet Musk az extremitásig hagyott elfajulni a Twitter felvásárlása után –, valamint a fegyvertartás szabadsága is alapvetően a republikánus párt szavazóinak a narratívájában szerepelnek egyértelműen pozitív elemként. A demokrata párt ezzel szemben küzdelmet indított a gyűlöletbeszéd ellen, illetve a fegyvertartási törvényeket is szigorítanák.
Musk éppen Pennsylvaniában turnézik, amely állam mind a demokratáknak, mind a republikánusoknak központi fontosságú a választások eldöntésében. A nyereményjáték csupán az úgynevezett csatatérállamokra érvényes. Ezek azok az államok, ahol nem lehet előre megállapítani, hogy melyik párt fog nyerni, annyira szoros az érintett helyeken a verseny.
(apnews.com/reuters.com nyomán)