Lengyelország vezetése bekeményít Pegasus-ügyben.
A lengyel alkotmánybíróság kigáncsolná a Pegasus kormányzati használatát vizsgáló bizottságot. A háromfős testület keddi döntése szerint ugyanis
sérti az alkotmányt
az a januárban megszavazott határozat, amelynek értelmében parlamenti vizsgálóbizottságot állítottak fel a Pegasus kémszoftver korábbi használata és visszaélései miatt. A döntés egyhangú volt.
Január közepén szavazott Lengyelország alsóháza a Pegasus-vizsgálóbizottság felállításáról
432-en szavaztak igennel 2024 januárjában a 460 fős parlament alsóházából arra, hogy vizsgálóbizottságot állítsanak fel annak felfedésére,
visszaélt-e az előző kormány a Pegasus izraeli kémszoftverrel.
Ez volt a jelenlegi, Donald Tusk vezette kormány egyik legfontosabb választási ígérete is.
A bizottság azt lenne hivatott megállapítani, hogy jogszerűek voltak-e azok a nyomozóakciók, amelyeket a Pegasus kémprogram felhasználásával végeztek. Ezek 2015-től nyolc éven át folytak a Jog és Igazságosság (PiS) párt kormányzása idején, amely
az Orbán Viktor vezette Fidesszel rendkívül jó kapcsolatokat ápol.
Akkor Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke is azt nyilatkozta, hogy áll a bizottság kérdései elé – írta korábban a Népszava.
Inkább mégis megfutamodott Orbán barátja?
A vizsgálóbizottság jogszerűségét vizsgáló alkotmánybírósági eljárást ugyanis még márciusban a fő ellenzéki (előző kormányzó-) párt, a PiS képviselői indítványozták.
Nem véletlen, hiszen a felállított vizsgálóbizottság éppen azt vizsgálta, történt-e visszaélés a kémszoftver használatánál az előző, PiS által vezetett kormánykoalíció idején.
Az alkotmánybíróság szerint az, ahogy elfogadta a parlament a vizsgálóbizottság felállításáról szóló határozatot, az alaptörvény második cikkelyét sérti. Ez a cikkely arról szól, hogy Lengyelország demokratikus jogállam.
Kacifántos indoklást adtak
Stanislaw Piotrowicz alkotmánybíró azzal indokolta a döntést, hogy a parlamenti határozat elfogadásakor, idén januárban a parlament alsóháza szabálytalan összetételben ült össze. Szymon Holownia alsóházi elnök ugyanis megakadályozta Mariusz Kaminski és Maciej Wasik mandátumának betöltését, ami a bíró szerint jogtalan volt.
A két ellenzéki képviselőt még decemberben ítélték kétévi szabadságvesztésre annak ellenére, hogy Andrzej Duda köztársasági elnök korábban kegyelemben részesítette őket. Az ítéletre hivatkozva Szymon Holownia aláírta a két képviselő mandátumfosztását, ezt a lépést viszont a lengyel legfelsőbb bíróság nem erősítette meg.
Tusk kormánya ragaszkodik a visszaélések felderítéséhez
A kormányzati politikusok és egyes jogászok azonban
nem tartják hatályosnak az alkotmánybírósági ítéleteket,
és nem teszik azokat közzé a lengyel jogi közlönyben sem. A szejm egyik márciusi határozatában úgy ítélte meg: a „jogsértő módon kiadott alkotmánybírósági döntések” figyelembe vétele sértheti a törvényesség elvét.
Politikai kinevezettek próbálják gáncsolni az ügyet
Adam Bodnar lengyel igazságügyi miniszter májusban a CEU-n tartott előadást. Itt beszélt a lengyel jogi testületekkel kapcsolatos problémákról is. Külön kiemelte, hogy az alkotmánybíróságban csak a Kaczynski vezette PiS párt kinevezettjei ülnek, csakúgy, mint a Nemzeti Igazságszolgáltatási Tanácsban.
„Több mint 2000 új bírót is kineveztek 2018 óta. Ők és az említett intézmények mind politikai küldetésüket teljesítik”
– idézte Bodnart az infovilag.hu.
Orbánék is akadályozzák a Pegasus-vizsgálatokat, ahol tudják
A Pegasus kémszoftverrel okostelefonokat lehet lehallgatni úgy, hogy közben hozzá tudnak férni a többi, telefonon tárolt adathoz is. 3 éve kiderült, hogy Magyarországon is ellenzéki politikusokat és újságírókat is megfigyeltek vele.
2021-ben maga Kósa Lajos vallotta be, hogy a Pegasus nevű szupertitkos kémprogramot a Belügyminisztérium vásárolta meg.
A szoftver beszerzését 2017. október 11-én szavazta meg a parlament nemzetbiztonsági bizottsága egy rutinszerűnek tűnő szavazáson, amelyen arról döntöttek, hogy a bizottság által felügyelt magyar titkosszolgálatok
közbeszerzési eljárás nélkül, a verseny és a nyilvánosság kizárásával
szerezhessenek be bizonyos eszközöket.
A Pegasust a titkosszolgálati megfigyeléseket technikailag lebonyolító Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) akarta beszerezni, ezt kormánypárti és ellenzéki képviselők ezúttal is egyhangúlag megszavazták.
Közben kiderült, hogy magyar részről a vásárló egy közvetítőcég, a Communication Technologies Kft. volt, amelynek tulajdonosi körében 2019-ben Pintér Sándor régi bizalmasa,
Tasnádi László is felbukkant.
Az ügyben lépett az Európai Parlament is, a Pegazus használatát vizsgáló EU-s bizottság 2023-ban Magyarországra is ellátogatott, de a kormány nem fogadta a delegációt.