Másodfokú hőségriasztás van érvényben egészen szeptember 5-e éjfélig.
Meghosszabbítják a hatóságok a korábban kiadott másodfokú hőségriasztást. Az országos tisztifőorvos a meteorológiai szolgálat előrejelzése alapján az augusztus 24-én, szombaton 00.00 órától kiadott hőségriasztást szeptember 5-én, csütörtökön 24.00 óráig meghosszabbítja az ország egész területére.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pénteken az MTI-hez eljuttatott közös közleményében megemlítette,
utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
Kiemelték, fontos, hogy továbbra is kellő figyelmet fordítson mindenki a tartós meleg elleni óvintézkedésekre.
Mire érdemes odafigyelni?
Mint írták, az iskolakezdés mindig mozgalmas időszak, azonban a kánikulában is figyelni kell arra, hogy a diákoknak a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre, ásványianyag- és vitaminbevitelre van szükségük.
Mindig legyen náluk folyadék, mert hőség idején akkor is inniuk kell, amikor nem érzik magukat szomjasnak! A melegben nem javasolt cukros, szénsavas üdítők fogyasztása, a szervezetnek ilyenkor kifejezetten vízre van szüksége. Érdemes könnyű, világos színű, laza, jól szellőző ruhadarabokat választani nekik – részletezték.
Kitértek arra, hogy a magas hőmérséklet életkortól függetlenül megviseli az egészségesek szervezetét is, de különösen veszélyeztetettek az újszülöttek, a kisgyermekek, az idős emberek, a túlsúllyal élők, továbbá magasabb kockázatnak vannak kitéve a várandós és a változókorban lévő nők a hormonális változásaik miatt.
Szintén fontos, hogy a kánikulában
az idősek már kisebb rosszullét esetén is forduljanak háziorvoshoz
a súlyosabb állapotok kialakulásának megelőzéséért. A vérnyomást a melegben gyakrabban kell ellenőrizni. A meleg értágító hatása miatt szükség lehet a gyógyszeradag csökkentésére, ha a vérnyomással kapcsolatos panaszok jelentkeznek – írták.
Sokat lehet tenni a panaszok mérsékléséért
A változókorban a panaszok mérsékelhetők a megfelelő életmódbeli szokások kialakításával:
- egészséges táplálkozással (sok friss zöldség, gyümölcs),
- bőséges folyadékbevitellel (körülbelül 3 liter naponta),
- rendszeres testmozgással a kora reggeli vagy esti órákban.
Az egészséges, fiatal felnőtteknek is fokozott figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat.
A kánikulában futni, kerékpározni kizárólag a reggeli vagy az esti órákban ajánlott.
A szeptemberi megerősödő forgalomban az autóval közlekedőket különös óvatosságra intik, rájuk is kedvezőtlen hatással van a nagy meleg. A saját egészségünk megóvása mellett figyeljünk oda másokra is: különösen az óvodák, iskolák környékén, vigyázzunk továbbá az idős rokonokra, szomszédokra, ismerősökre – kérték.
A tartós meleg nemcsak az emberek, hanem az állatok szervezetét is megviseli
Gondoskodni kell folyamatos ivóvízellátásukról, hűtésükről, árnyékos helyen történő elhelyezésükről, zárt helyiségben tartózkodásuk esetén pedig annak szellőztetéséről.
Ismételten felhívták a figyelmet arra, hogy gyermeket, háziállatot még néhány percre se hagyjanak az emberek az autóban, ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát,
azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.
Kiemelték, hogy az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben, tehát tilos erdőkben és azok 200 méteres körzetében tüzet gyújtani.
A melegben gyakrabban riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt is, mert a kéményben légdugó alakulhat ki – írták a közleményben.
(Kiemelt képünk illusztráció)