Fordulat: Váratlan bejelentést tett Ukrajna a kőolajszállításról

Egyelőre nem áll le a Barátság kőolajvezeték.

Közleményt adott ki az ukrán elnöki iroda a Barátság kőolajvezeték leállásának ügyében

Ukrajna a szerződések lejártáig

maradéktalanul teljesíti az orosz kőolaj Európába történő tranzitjára vonatkozó kötelezettségeit

– helyesbítette Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda tanácsadója pénteken korábbi kijelentését.

Kapcsolódó: Ukrajna bejelentette, elindult a visszaszámlálás – a Mol azonnal reagált a fejleményekre (+videó)

Teljesíteni fogják szerződéses kötelezettségeiket

„Ukrajna teljes mértékben teljesítette és teljesíteni is fogja szerződéses kötelezettségeit az adott szerződések érvényességének előre meghatározott lejártáig, mert ez érinti az európai országokkal fenntartott kétoldalú kapcsolatainkat”

– hangsúlyozta Podoljak a Mi-Ukrajina hírportálon megjelent nyilatkozatában.

Az ukrán Ukrtransznafta és az orosz Transznyefty vállalat 2019 decemberében írta alá azt a megállapodást, amelynek értelmében meghosszabbították az orosz kőolaj Ukrajnán keresztüli tranzitját 2020. január 1-jétől újabb tíz évre. A megállapodást Zágrábban egy nemzetközi energetikai konferencia keretében írta alá Mikola Havrilenko, az Ukrtransznafta akkori vezérigazgatója és Szergej Andronov, az orosz vállalat alelnöke.

A tanácsadó egyúttal kiemelte: Ukrajna támogatja az Európai Bizottságot abban a törekvésében, hogy diverzifikálja a térség egyes országainak olajellátását, és csökkenjen, vagy teljesen megszűnjön az orosz kőolaj jelenléte az uniós piacon.

Podoljak korábban – a Novoni.Live ukrán hírportálnak adott, pénteken megjelent interjújában – azt mondta, hogy 2025. január 1-jétől megszűnik az orosz kőolaj tranzitja Ukrajna területén a Barátság olajvezetéken keresztül.

A gázellátással már lehetnek gondok

Így jövőre is várhatóan lesz kőolajellátás, azonban

a gázhelyzettel kapcsolatban már bonyolultabb a helyzet.

Az orosz–ukrán gáztranzitszerződés az év végén ugyanis lejár, és Ukrajna már régóta jelzi, hogy nem akarja meghosszabbítani azt. A 444.hu azt írta, mindez bizonytalanná teheti a gázszállítást és növelheti az árakat, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyáltalán nem érkezik gáz Ukrajnán keresztül. Podoljak egy interjúban kitárt rá, hogy amennyiben egy európai ország kazah vagy azerbajdzsáni gázt akarna vásárolni, úgy készek azt szállítani.

(MTI nyomán)

Kapcsolódó:

Ukrajna bejelentette, elindult a visszaszámlálás – a Mol azonnal reagált a fejleményekre (+videó)

Valódi Hírek