Véget ért a párizsi olimpia.
A Stade de France-ban a vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXIII. nyári olimpia Párizsban.
Az est kezdéseként a négyszeres olimpiai bajnok úszó, Léon Marchand a Tuileriák kertjéből egy mécsesben áthozta az olimpiai lángot a stadionba, ahol a Marseillaise zenekari átiratának eljátszása után 205 delegáció zászlajának behozatalával kezdődött a háromórás műsor.
A magyar zászlót a kajakos Csipes Tamara és az úszó Milák Kristóf vitte a küzdőtérre.
Érmeket adtak át
Ezt követően az olimpia hősei, maguk a sportolók vonultak be felszabadultan táncolva, ugrálva az arénába és vegyültek el a küzdőtéren. Az este során adta át az érmeket a női maratonfutás dobogósainak Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke.
Köszöntötték a 45 ezer önkéntest, akik közül 9 ezren külföldről, 150 országból – köztük Magyarországról – érkeztek. A közreműködők 30 százaléka 25 év alatti, 10 százaléka 60 fölötti volt.
Bemutatták a NOB sportolói bizottságának frissen megválasztott 4 új tagját.
Az ezt követő műsorrészben az olimpia és az ötkarika megszületését mutatták be a születésétől kezdve. Tony Estanguet, a szervezőbizottság elnöke arról beszélt, hogy mindenre felkészültek, de azt nem látták előre, hogy mennyi mindent átélnek majd együtt. Ahogy fogalmazott, az ország lendületbe jött és a versenyhelyszínek beivódtak az emberek emlékezetébe. Megállt az idő, és az egész ország vibrálni kezdett, az egész ország egyesült. A nézők mindenütt nagyszerű hangulatot teremtettek, féktelenül szurkoló országgá vált Franciaország – mondta.
Thomas Bach kiemelte, hogy a világban meglévő feszültségek ellenére a sportolók két és fél héten át békében éltek egymással az olimpiai faluban, amivel példát mutattak. A béke kultúráját valósították meg, és megmutatták, hogy létezhet egy jobb világ.
Hangsúlyozta, hogy emberek milliói ünnepeltek Franciaországban és szerte a világon. Ikonikus helyszíneken nagy szurkolás volt mindenütt, az olimpia az emberiség egységességét annak sokszínűségében mutatta meg.
Párizs után Los Angeles következik
Az olimpiai lobogót az olimpiai himnusz hangjaira leeresztették. Azt Estanguet Anne Hidalgónak, Párizs polgármesterének, ő pedig Bachnak adta át, végül Karen Basshez,
a következő nyári olimpiát rendező Los Angeles polgármesteréhez került.
Majd a hollywoodi filmsztár, Tom Cruise a hétszeres olimpiai bajnok tornásztól, Simone Bilestól vette át. Elmotorozott vele Párizs utcáin, repülőre szállt, végül ejtőernyővel érkezett Los Angelesbe.
Ott amerikai sztársportolók – köztük a négyszeres olimpiai bajnok atléta, Michael Johnson – vitték magukkal, miközben a Red Hot Chilli Peppers száma szólt, majd az együttes Los Angelesben zenélt. Később Snoop Dogg is énekelt Venice Beachen.
A Stade de France-ba visszatérve a Marchand kezében lévő mécsesben lobogó lángot a kontinenseket képviselő 6 sportoló fújta el, Bach pedig lezárta az olimpiát.
Az ötkarikás játékok záró ceremóniáját több mint 71 500 néző követte a helyszínen, a 2400 négyzetméteres küzdőtéren zajlottak az este programpontjai. A műsorban 270 fellépő működött közre.
A július 26-án kezdődött játékokon 206 ország 11 110 sportolója vett részt. Magyarország 6 arannyal, 7 ezüsttel és 6 bronzzal a 14. helyen végzett az éremtáblázaton. Párizs augusztus 28. és szeptember 8. között a paralimpikonokat látja vendégül.
(MTI)
(Kiemelt képünk forrása: MTI/Kovács Tamás)