A NAV tagadja, hogy politikai ok miatt zárták le a Gattyán-ügyet.
Nem politikai utasításra szüntette meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az úgynevezett Gattyán-ügyet – állítja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) az MTI-nek küldött hétfői közleményében.
Magyarázkodik a Gattyán-ügyben a NAV
A közleményben azt írták, hogy a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség feljelentés kiegészítése keretében megvizsgálta egy internetes portálnak nyilatkozó volt pénzügyőr állításait a Gattyán-ügyben. És megállapította, hogy – a volt pénzügyőr állításaival ellentétben – a nyomozást nem politikai utasítás alapján szüntette meg a NAV nyomozó szerve.
Hanem – az Európai Unió Bíróságának ítéletét is alapul véve – a portugál jogsegély során beszerzett bizonyítékok alapján.
Az Európai Unió Bírósága az adóigazgatási eljárással kapcsolatban kimondta, hogy megfelel az Európai Unió jogának, ha egy gazdasági társaság azért köt másik uniós országban vállalkozása során ügyletet, mert ott kedvezőbb a hozzáadottérték-adó – írták.
Hozzátették, hogy a portugál igazságügyi hatóságok által teljesített jogsegély szerint az érintett cég valós vállalkozási tevékenységet folytatott Portugáliában. A tevékenység után Portugáliában adózott, a kettős adóztatás tilalma alapján így Magyarországon nem volt áfafizetési kötelezettsége.
Ezen bizonyítékok alapján a nyomozó hatóság törvényesen csak az eljárás megszüntetéséről határozhatott – közölték.
A közleményben kitértek arra is, hogy a volt pénzügyőr nem volt az úgynevezett Gattyán-ügy nyomozója. A büntetőeljárási törvényben írt nyomozási cselekményt abban soha nem végzett, azonban a büntetőeljáráson kívül – annak szabályaival ellentétesen –
kapcsolatot tartott egy vele együttműködő emberrel, és az általa elmondottakról írt feljegyzéseket.
Ezekről az ügyészséget nem tájékoztatta. Az együttműködő által előadottak valóságtartalmát semmilyen módon nem ellenőrizte – közölték. Megjegyezték, hogy a jelentéseiben foglaltakból megállapítható, hogy az együttműködő célja az volt, hogy Gattyán Györgytől nagyobb összegeket szerezzen.
Tagadták, hogy a pénzügyőr munkaviszonyának megszűnése kapcsolatban állt a nyomozással
A 2021. szeptember 30-án az adóhatóság által megszüntetett nyomozás semmilyen módon nem függött össze a volt pénzügyőr által kezdeményezett, 2023. április 30-i hatályú munkaviszony megszüntetésével.
A Központi Nyomozó Főügyészség szerint az az állítás sem felel meg a valóságnak, hogy
az ügyben eljárt nyomozókat kizárták az ügyből.
Hozzátették, hogy amennyiben a volt pénzügyőr hivatalos eljárása során bármilyen bűncselekményt észlelt volna, úgy köteles lett volna azt a nyomozó ügyészségen feljelentést tenni. Ilyen
feljelentést azonban hivatali szolgálata alatt nem tett,
sőt, jelen ügyben sem ő volt a feljelentő.
Ismert politikusok neve került elő a Gattyán-ügy kapcsán
Megírtuk, hogy Gattyán György vállalkozó és pártalapító
19,4 milliárd forintos adócsalási ügyét 2021-ben a magyar politika legfelsőbb szintjén sikálták el.
Tiszolczi Lajos pénzügyi nyomozó – aki hosszú évekig dolgozott a NAV-nál, illetve annak jogelődjénél, az APEH-nél – több súlyos állítást is tett. A műsor középpontjában az er0tikus oldalakból meggazdagodó Gattyán és birodalma elleni NAV-nyomozás állt.
Tiszolczi szerint bár több éves nyomozás zajlott a Gattyán-ügyben, azt mégis megszüntették.
Állítása szerint ennek oka az volt, hogy a legmagasabb körökből tűntek fel emberek, akik végül eltussolták az adócsalási ügyet.
(MTI korrigálva / Nyugati Fény)