Horror árakon lehet lakást bérelni: Egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek a magyar fiatalok

Márciusban egy év alatt 6,7 százalékkal növekedtek az albérletárak Budapesten.

A KSH-ingatlan.com márciusi lakbérindexe szerint

a fővárosi lakbérek 0,7 százalékkal emelkedtek egy hónap alatt,

országos szinten 0,1 százalékos volt a drágulás, ami lényegében stagnálás. Éves összevetésben a budapesti 6,7 százalékos növekedést országosan 7,6 százalékos drágulás kísérte márciusban – közölte az ingatlan.com csütörtökön az MTI-vel.

250 ezer forint egy átlagos albérlet

Április elején a fővárosban az átlagos bérleti díj 250 ezer forint volt. Hozzátették, hogy már nincs olyan megyeszékhely, ahol 100 ezer forint alatt maradna az átlagos lakbér. A legdrágább nagyváros Debrecen, amely tizenegy budapesti kerületet is megelőz a 225 ezer forintos átlagértékével.

Balogh László, az ingatlan.com gazdasági szakértője a közleményben kifejtette, hogy a bérleti díjak növekedése jelentősen elmaradt a 2025 januárjában tapasztalt évi 9-10 százalékos emelkedéstől.

Hozzátette, hogy a Budapesten márciusban bekövetkezett havi drágulás főként

a pesti belső kerületeknek és a budai hegyvidéki városrészeknek köszönhető,

amelyekben 1 százalékot meghaladó növekedés történt. Jelenleg országosan több mint 17 700 kiadó lakóingatlanból válogathatnak a bérlők, ám a kínálat az előző hónapokban látott befektetői aktivitás miatt még tovább emelkedhet – tette hozzá.

Az ingatlan.com adatai szerint április első másfél hetében a XIII. kerületben volt a legtöbb elérhető kiadó lakás, az átlagos bérleti díj 250 ezer forintot tett ki. A második legszélesebb választékot a XI. kerület nyújtja 260 ezres átlagárral, a harmadik pedig a VI. kerület, ám ott 280 ezer forint a kiadó ingatlanok középértéke. Csepel a legolcsóbb, 180 ezer forintos átlagos bérleti díjjal.

A megyeszékhelyek között a legdrágább Debrecent Győr, Székesfehérvár, Nyíregyháza, Pécs és Veszprém követi. Utóbbi megyeszékhelyeken 170-190 ezer forint az átlagos lakbér – ismertették a közleményben.

2010 óta brutálisan nőttek a magyar árak

Beszámoltunk róla, hogy 2010 és 2024 között Magyarországon nőttek a harmadik legnagyobb mértékben az albérletárak az egész EU-ban. Ezidő alatt 118 százalékos volt drágulás. A lakásárak viszont már itthon nőttek a leggyorsabban: 2024 végén 234 százalékkal voltak drágábbak az ingatlanok, mint 2010-ben.

Valódi Hírek