Ma sem szavazták meg, amit ígértek a Parlament falai közt.
Rendkívüli ülést tartottak az Országgyűlésben, ám hiába. Az ülést eredetileg Svédország NATO-csatlakozásának támogatására kezdeményezte az MSZP az összes demokratikus ellenzéki párt – a DK, a Momentum, a Párbeszéd, az LMP és a Jobbik – támogatásával.
Beszámoltunk róla, hogy összegyűlt az országgyűlés rendkívüli ülésének összehívásához szükséges mennyiségű aláírás, így Kövér László kénytelen volt összehívni a képviselőket. Az esemény legfontosabb napirendi pontja Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációja, de szó esett az eutanáziáról, illetve az akkumulátorüzemek munkavédelméről is.
Sem a Fidesz-, sem a KDNP-frakció nem volt jelen, így a parlament határozatképtelen maradt
„A napirend egyetlen pontja sem tárgyalható”
– mondta az ülés kezdetén Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke.
Kanász-Nagy Máté szerint rendkívül szomorú, hogy ismét üresek a kormánypárti padsorok, és a kormány egyetlen tagja sem jött el.
Rendkívül kínos a távolmaradás, és hogy blokkolják Svédország NATO-csatlakozását – jegyezte meg.
Erre semmilyen érdemi magyarázatot nem adtak a minimális létszámban megjelent kormánypárti honatyák.
Az LMP képviselője elmondta, hogy pártja szeretné megkérdezni a választókat az akkumulátorgyarmatosítással kapcsolatban.
Az ellenzéki párt nem ért egyet sem a Balaton-parti, sem a Fertő tó környéki beruházásokkal, valamint elítélik az Orbán-kormány rákosrendezői „mini-Dubaj” terveit is.
Ilyen volt a rendkívüli ülés látképe:
„Ha Orbán Viktorra hallgatunk, akkor mindig keservesen csalódunk”
Mondta Tordai Bence, a Párbeszéd – Zöldek frakcióvezetője. Orbán Viktorról a kormánypárti frakciók miatt ismét meghiúsult szavazás kapcsán elmélkedett.
„Honnan tudni, hogy hazudik?”
– tette fel a kérdést, majd meg is válaszolta:
„Onnan, hogy mozog a szája”.
Tordai szerint a kormány sárba rántotta az Országgyűlés tekintélyét.
Az orosz befolyástól csak a NATO tud megvédeni
A jobbikos Brenner Koloman úgy látja, hogy a kormány orosz érdekeket szolgál ki, és nem érthető, hogy ez miért lenne magyar nemzeti érdek. A képviselő hangsúlyozta: az orosz befolyási övezettől a NATO tudja megvédeni a magyarokat.
„Szégyen, gyalázat, hogy nincs a parlamentben a Fidesz, hogy megszavazza a svédek csatlakozásának ratifikálását”
– összegezte a véleményét felszólalásában.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete több társával a parlament karzatáról figyelte végig, hogy a parlament a hétfői rendkívüli ülésén sem szavazta meg Svédország NATO-csatlakozását.
„Svédország NATO-csatlakozása közvetlenül érinti az USA nemzetbiztonságát és a szövetség egészének biztonságát”
– mondta el az ülés után az újságíróknak. A nagykövet felidézte, hogy Orbán nemrég azt ígérte: sürgeti az Országgyűlést, hogy az első adandó alkalommal szavazza meg Svédország felvételét a katonai szövetségbe.
A mai nap megvolt erre a lehetőségük – tette hozzá, ezzel a lehetőséggel azonban nem éltek a kormánypárti politikusok.