Az átmeneti agyi keringészavarról nyilatkozott egy neurológus.
A tiával, azaz a sztrókot megelőző átmeneti agyi keringészavarral összefüggésben nyilatkozott Jakab Gábor, a Neurológiai Központ orvosa az egeszségkalauz.hu-nak a minap.
Mint részletezte, a tiánál jellemzően hirtelen jelentkeznek az idegrendszeri tünetek, mint például
- az arc egyoldali bénulása,
- nyelési nehézségek,
- a kar felemelésének nehézsége,
- gyengeség érzete az egyik végtagban,
- zavaros beszéd,
- egyensúlyzavar,
- járási nehézség,
- látászavar,
- fejfájás.
Nem törvényszerű, hogy az összes tünet egyszerre jelentkezik, ám amennyiben többet is észlelünk a felsoroltak közül, úgy érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
A panaszok rövid időn belül elmúlnak, ebben az esetben lehetséges, hogy csupán az átmeneti agyi keringészavarról van szó, de ekkor is szükséges mentőt hívni, hiszen nem lehetünk biztosak abban, hogy tián vagy sztrókon esünk át.
Jakab Gábor hangsúlyozta, hogy mivel a tia tünetei gyorsan elmúlnak,
a páciens sokszor nem fordít kellő figyelmet a jelenségre,
múló rosszullétként könyveli el, így a kivizsgálás is elmarad. A neurológus szerint azonban nem szabad félvállról venni a tüneteket.
„Igaz ugyan, hogy sok komoly vagy akár végleges károsodást okozó stroke előtt nincsen enyhébb tia, azonban minden harmadik esetben azoknál, akiknek tiájuk volt, később a stroke is bekövetkezik.
Ez általában a tiát követően egy éven belül kialakul. Ezért minden tiát nagyon komolyan kell venni, ki kell vizsgálni – többek közt Holter EKG-val, szívultrahanggal, a feltétlenül szükséges neurológiai és véralvadási vizsgálatokkal – és bizonyos esetekben kezelésre is szükség van”
– fogalmazott a szakértő, hozzátéve, hogy kulcsfontosságú a vérnyomás megfelelő beállítása, a szívpanaszok, valamint a vércukorszinttel összefüggő panaszok kezelése.
„Néhány betegnél szükség van a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszeres kezelésre, és gyakorlatilag mindenkinél elengedhetetlen a megfelelő életmód kialakítása”
– jegyezte meg.
Fontos szem előtt tartani, hogy egyéb tényezők is befolyásolják a sztrók kialakulásának kockázatát, ilyen például
- a dohányzás,
- az elhízás,
- az alkoholizmus,
- a családi előzmények,
- az idősebb kor.
Életmódváltással jelentősen csökkenhet a sztrók kialakulásának kockázata, erre a szakemberek rendszeresen felhívják a figyelmet.
(Kiemelt képünk illusztráció)