A fideszes államtitkár „megfejtette”.
A Concerto Csellóünnep ismét megmutatja a nagyvilágnak, hogy
Magyarország csellónagyhatalom,
Magyarország a cselló értő és szerető otthona – jelentette ki Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a Concerto Budapest kétnapos fesztiválján.
Kiemelte: amikor ennyi nagyszerű előadó, élvonalbeli magyar művész ad egymásnak találkozót az nemcsak a zene, de egyben a magyar kultúra, a haza ünnepe is.
„Pazar hétvégének nézünk elébe!”
– mondta a közönséget köszöntve, hozzátéve: pazar és titokzatos hangszer a cselló.
Kiemelte: Haydn, Schumann, Csajkovszkij, Schubert, Brahms, Bach a zenetörténet kiváló szerzői. „És pazar a fellépő zenészek sora is, mindehhez pazar kulisszákat nyújt a mi csodálatos Zeneakadémiánk” – tette hozzá.
Kitért arra, hogy megújult a Magyar Állami Operaház épülete és a közlekedési csarnoképület átalakításával létrejött az Opera Eiffel Műhelyháza. Megnyitotta kapuit és nemzetközi díjak sorát nyerte el a Magyar Zene Háza. Megújult a Pesti Vigadó és a Budai Vigadó is. „Felújítottunk számos színházat, eddig nyolc színházfejlesztés fejeződött be”
– dicsekedett. Azt már nem tette hozzá, hogy a művészeti szférában tevékenykedők gyakran éhbérért dolgoznak, és sok esetben a munkakörülményeik is botrányosak. Szombaton éppen a művészvilág megalázó helyzetéről számolt be Nagy Zsolt.
Vitályos úgy folytatta, rendkívül értékes a Concerto Budapest missziója: a magyar kamarazenei hagyományok megőrzése, illetve újraélesztése. A következő két napban triókat, vonósnégyeseket, különböző kamarazenei felállásokat, kamarazenekari műveket és nagyzenekaros csellóversenyeket is hallhatunk, csellóművészekkel, mesterekkel és tanítványokkal, kamarapartnerekkel találkozhatunk – mondta, kiemelve, hogy ez minden bizonnyal jelentős hatást gyakorol a jövő nemzedék zenei oktatására is.
Az államtitkár köszönetet mondott a fellépő művészeknek, hogy elfogadták Keller András és a Concerto Budapest felkérését, megköszönte a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeinek fellépését, valamint a fesztivál szervezőinek értékteremtő munkáját.
A Concerto Csellóünnep délutáni hangversenyén J. S. Bach 2. (d-moll) csellószvitje és Schubert C-dúr vonósötöse hangzott el Perényi Miklós csellóművész és a Keller Quartet (Keller András, Környei Zsófia hegedű, Szűcs Máté brácsa, Fenyő László cselló) előadásában.
Az eseményen Devich Gábor, a Concerto Budapest főigazgatója köszöntötte a résztvevőket és Körner Tamás klasszikus zenei menedzser beszélt a koncerten hallható művekről.
A Concerto Budapest rendezésében megvalósuló Concerto Csellóünnepen kilenc koncert várja a közönséget, többek között kamarazenekari művek és nagyzenekaros csellóversenyek hangzanak el szombaton és vasárnap a Zeneakadémián.
(MTI/Nyugati Fény)