Megkötötték az üzletet.
Magyarország 13 éve dolgozik azon, hogy valódi stratégiai partneri viszonyt alakítson ki Azerbajdzsánnal, amelyet a kormány szövetségesének tekint – mondta pénteken Szijjártó Péter Soltanliban.
A külgazdasági és külügyminiszter állítja, hogy „ez a barátság” nem csupán a földgázon alapszik. Mint közölte, 13 éve, amikor először látogattak az országba, sok kritika érte a magyar kormányt. Véleménye szerint azonban a kritizáló nyugat-európai országok, és azok politikusai most mindent megtennének egy közös fotóért az azeri elnökkel a földgáz reményében.
Megosztotta, hogy a két ország barátsága valós,
a kormány mindig Azerbajdzsán mellett állt
az ország szuverenitása és területi integritása tekintetében. Emellett Szijjártó szerint a kezdetektől világos volt, hogy Magyarország részt venne a karabahi újjáépítési folyamatokban.
Bejelentette, hogy Azerbajdzsán és Magyarország egy megállapodást kötött, amely szerint
Soltanli települést magyar cégek építik majd újra
– a helyiség Hegyi-Karabahban található.
A munkára a KÉSZ Csoport szerződött, a tervek elkészültek, készen állnak a munkálatok megkezdésére, amint erre lehetőség nyílik – derült ki Szijjártó közleményéből. Hozzátette, az újjáépítés lehetővé teszi 5000-6000 ember visszatérését a településre, bár a helyiek nem önszántukból hagyták hátra a lakóhelyüket.
„Noha egy túlságosan hosszú időszak után, a történelem révén végül visszakapják ezt a területet, amely mindig is az Önöké volt”
– fogalmazott.
Mint írtuk, svájci látogatása befejeztével Bakuba utazott Orbán Viktor, ahol Azerbajdzsán elnökének meghívására pénteken részt vesz az ENSZ Közép-Ázsia Gazdaságainak Különleges Programja (SPECA) konferenciáján, emellett pedig a nap folyamán kétoldalú tárgyalásokat folytat Ilham Alijev azeri államfővel.
A magyar miniszterelnök mellesleg nemrég gratulált az azeri elnöknek – így Szijjártó bejelentése sem számít óriási meglepetésnek – miután a muzulmán Azerbajdzsánnak több évtizednyi próbálkozás után idén szeptemberben sikerült elfoglalnia a keresztény Örményországtól Hegyi-Karabah területét, ahonnan azóta
tömegével menekültek el a keresztény őslakosok.
A magyar kormány régóta kacsingat Azerbajdzsánra: Szijjártó még tavasszal közölte, hogy szerintük ez az ország a legmegbízhatóbb földgázforrás, a Türk Államok nélkül pedig – véleményük szerint – nem garantált az orosz gázról leválni próbáló Magyarország energiaellátása.
(Szijjártó Péter/Facebook/Nyugati Fény)
Kapcsolódó cikk:
https://nyugatifeny.hu/2023/09/22/az-orban-kormany-egyedulikent-vetozta-meg-a-haborut-elitelo-nyilatkozatot-az-eu-bol