Haladéktalanul cselekedjünk!
Az Orbán-kormány nemrég közölte: 2024 januárjától nemcsak a jövő januártól telepített lakossági napelemeknél szűnik meg az éves szaldóelszámolás lehetősége, hanem a régebbi rendszereket is átteszik a havi elszámolásba.
A tervük óriási felháborodást keltett többek között azért is, mert az eddigi éves elszámolással a lakossági ügyfelek a megtermelt áramot az év bármely időszakában használhatták, az intézkedés után azonban havi különbözetet kellene fizetniük.
Orbán Viktorék végül visszatáncoltak az ötletüktől: Lantos Csaba Energiaügyi Minisztériuma pár hete közölte, hogy
2024-től is fennmarad a szaldóelszámolás.
A napelemesek azonban még nem lehetnek teljesen nyugodtak: Mokry Tamás, a Tiszta Energiák ügyvezető igazgatója szerint aki megkezdte a beruházást, haladéktalanul fejezze is be, hiszen
a feltételek várhatóan csak rosszabbak lesznek az idő múlásával.
A hetekben ugyanis egyértelművé vált, hogy a bruttó elszámolásban az MVM 5 forint/kilowattóráért veszi meg az áramot a termelőktől.
Az illetékes minisztérium úgy fogalmazott az Indexnek:
„a legkorrektebb árazás az, ha az MVM ugyanannyiért veszi az áramot egy napelemes termelő magánszemélytől, mint amennyiért egy lakossági felhasználó számára biztosítja, mondjuk, a paksi atomerőmű által termelt villamos energiát.
A napelemes beruházások megtérülésében az átvételi ár fontos tényező ugyan, de nem az egyetlen szempont”.
Mokry megjegyezte, hogy a tárca álláspontja alapjaiban rendezi át a napelemekkel kapcsolatos megtérülési időt. Mint mondta, a bruttó elszámolásba kerülőknek 3 lehetőségük maradt:
- akkumulátoros rendszereket telepíthetnek – bár a szakértő hozzáfűzte, hogy ez egy nagyon költséges beruházás.
- Továbbá okosotthonrendszereket alakíthatnak ki, de ezek szintén drágák. Ugyanakkor a szakemberek szerint érdemes lesz figyelmet fordítani a hasonló rendszerekre, hiszen jobb, ha azonos időszakra esik az áram megtermelése és fogyasztása.
- Emellett a fogyasztók energiaközösségekbe tömörülhetnek.
„Az energiaközösségeket meg lehetne csinálni aggregátoron keresztül. Ehhez viszont szükség van az együttes ellátás lehetőségét is biztosítani.
Az energiaközösségeknek jelenleg nincs meg a jogi kerete, reméljük, ősszel a parlament elfogadja az ehhez szükséges szabályozást. Szerintem is ennek van igazán jövője, ugyanakkor
jelenleg kivitelezhetetlen, mivel nincs meg a szükséges jogszabályi környezet”
– tette hozzá Mokry.
Az iparággal kapcsolatban kifejtette: ha a döntéshozók folyamatos fejlődést akarnak elérni, akkor elengedhetetlenek a további támogatások. Meglátása szerint eddig mesterségesen növekedett a szektor, ám a bruttó 5 forintos vételár bevezetése lenullázhatja a lakossági üzletágat.