Közleményt adott ki a szaktárca.
Beszámoltunk róla, hogy egy Magyar Közlönyben megjelent friss kormányrendelet értelmében, Orbán Viktorék arról döntöttek, hogy a jövőben már nem büntetik meg a szabálysértést elkövető akkumulátoripari üzemeket, – amely szabálysértésekre számos példa volt a közelmúltban –, hanem helyette inkább szerződést fognak kötni velük. Minderről az ukrajnai háború miatt elrendelt úgynevezett „háborús veszélyhelyzetre” hivatkozva határoztak.
Mint a Népszava beszámolójában jelezte, a visszamenőleges érvényű, már hatályba is lépett rendelet értelmében elviekben nem kell üzembezárástól, bírságtól tartaniuk a környezetvédelmi előírásokat semmibe vevő vállalatoknak, elég, ha lebukás után szerződésben vállalják „a jogkövető magatartást”. Megírtuk, hogy az üggyel kapcsolatban a Párbeszéd – Zöldek közölte: az Európai Bizottsághoz fognak fordulni az ügyben, az LMP pedig arról tájékoztatott, hogy az Alkotmánybíróságon fogják megtámadni a kormány döntését.
Az üggyel kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet, hogy mindezzel a kabinet rendkívüli mértékben kedvezne a súlyos környezetvédelmi kockázatokkal járó akkumulátorgyáraknak, amely beruházások ellen országszerte egyre nő a lakossági tiltakozás. Most a Lantos Csaba vezette Energiaügyi Minisztérium közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban.
„A kormány szándékai szerint ez a szabály csak működő kohászati üzemekre alkalmazható.
Akkumulátorgyárakra nem. Az ezzel kapcsolatos pontosítás a következő héten a Magyar Közlönyben megjelenik”
– írta közleményében a tárca.
Természetesen felmerül a kérdés, hogy a rendelet megjelenésekor minderre miért nem tértek ki. Az LMP vasárnap
lemondásra szólította fel Lantos Csaba minisztert.
„A kormány a háborús vészhelyzetre hivatkozva olyan rendeletet fogadott el és léptetett hatályba, amely lehetővé teszi, hogy a szennyező, környezetpusztító cégek el tudják kerülni a bírságokat, és amely lehetetlenné teszi súlyos környezetszennyezés esetén az üzemek bezárását”
– hangsúlyozta Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke.
„A tárcavezető vagy nem tudja értelmezni, hogy egy rendeletnek mi a tartalma és mi lesz a következménye, vagy annyira súlytalan, hogy nem tudta megakadályozni a kormányt a rendelet megalkotásában”
– mutatott rá Keresztes László Lóránt.
Közölte: az sem oldaná meg a helyzetet, ha a kormány – az ígéreteknek megfelelően – visszavonná a rendeletet, ugyanis „kaotikus a veszélyes ipari üzemek, akkumulátorgyárak engedélyezési eljárása”.
„Több esetben a kormány ad felhatalmazást a legszigorúbb környezetvédelmi engedélyezési eljárások alól és egyébként is
folyamatosak a botrányok a szennyező üzemek engedélyezési eljárásai körül”
– tette hozzá.
Keresztes László Lóránt kiemelte: egyértelművé kell tenni, hogy a szuverenitás teljes feladásáról van szó, amikor idegen gyártók, befektetők érdekében a kormány feláldozza, áruba bocsátja Magyarország természeti kincseit.
„Soha nem lehet nemzeti cél, hogy ezt megtegye egy kormány, ezért az LMP minden erejével küzdeni fog e folyamatok ellen”
– húzta alá.
(LMP – Magyarország Zöld Pártja /Facebook)
Kapcsolódó: