Ez sokakat érint: Így változik év végétől a minimálbér összege

Az infláció miatt várhatóan tovább emelkedhet.

Nyitottak a munkáltatók a szakszervezetek javaslatára, vagyis arra, hogy korrigálni kell a minimálbér idei összegét.

Egyelőre az nem világos, hogy mikor kapják meg az érintettek a pluszpénzt, és milyen mértékű lesz a korrekció. A Liga Szakszervezetek több javaslatot is megfogalmaztak, az egyeztetések szeptemberben folytatódnak – mondta a napi.hu-nak Mészáros Melinda, a szakszervezeti konföderáció elnöke.

Mivel a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának augusztus végi ülésén a munkáltatók is elismerték, hogy indokolt a bérkorrekció,

várhatóan tovább fog emelkedni a minimálbér idei összege.

Mészáros Melinda, – aki szintén részt vett az ülésen – hangsúlyozta: tévesek azok a sajtóban megjelent információk, amelyek eredménytelennek értékelték a múlt heti tárgyalást a szakszervezetek és a munkáltatók között. Kiemelte: a minimálbér korrekciója nem újonnan felmerülő javaslat, ugyanis a tavaly év végén megkötött bérmegállapodás kereteiben rögzítették az aláíró felek az évközi béremelés feltételeit.

A Liga Szakszervezetek elnöke emlékeztetett: a minimálbér idén januárban 16 százalékkal emelkedett, ugyanakkor

az éves infláció minden várakozás szerint ennél magasabb lesz,

vagyis korrekció nélkül reálbércsökkenés érné a legalacsonyabb keresetűeket és a szociális juttatásra jogosultakat.

Ennek elkerülése érdekében van szükség évközi minimálbér-emelésre, amelytől a munkáltatók sem zárkóztak el – tette hozzá.

Mészáros Melinda elmondta, az idei évre vonatkozó kiegészítő megállapodást a felek még nem tudtak aláírni, amelynek legfőbb akadálya az volt, hogy a 2023-as év egészére vonatkozó, végleges inflációs adat csak januárban jelenik meg. Az inflációs adat pedig kulcsfontosságú, hiszen ez dönti el, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum idei évi emelése milyen mértékű legyen.

A Liga Szakszervezetek elnöke a béremelés konkrét lépéseire három javaslatot is tett, amelyekre nyitottak voltak a munkáltatók is:

  • A felek az inflációs előrejelzés alapján állapodjanak meg.
  • A felek szintén az irányadó inflációs előrejelzések alapján kötnék meg az évközi béremelésre vonatkozó kiegészítő megállapodást úgy, hogy amennyiben a tényleges adat eltér, ezt az eltérést vegyék figyelembe a jövő évi minimálbér-tárgyalásokon. Ebben az esetben, ha a vártnál magasabb lesz az infláció, akkor nagyobb mértékben nő a jövő évi minimálbér, ha pedig alacsonyabb, akkor kisebb mértékben.
  • Javasolta továbbá, hogy a felek együtt tárgyaljanak az idei bérkompenzációról és a jövő évi minimálbér-emelésről. Ebben az esetben a tárgyalások alapját képező összeg az idei kiegészítéssel megemelt virtuális összeg lenne, és ezt az összeget egészítené ki januártól a rendes év eleji béremelés.

Mészáros Melinda elmondta, lát rá esélyt, hogy az idei bérkiegészítésről már szeptemberben megegyezzenek a szakszervezetek. Így már októbertől magasabb összeget kapnának az érintett munkavállalók. A szakszervezeti vezető példaként említette, ha 2023-ra 1,5 százalékos korrekcióról születik döntés, akkor októberben, novemberben és decemberben a minimálbér összege ennél nagyobb mértékben nőne,
vagyis három hónap alatt kapnának annyival többet az alkalmazottak, hogy reálértékben ne érje őket veszteség az idei év egészét tekintve.

Kiemelték: a minimálbér évközi emelése nemcsak a közel 250 ezer alkalmazottat érinti, hanem mintegy másfél millió embert is, aki valamilyen szociális juttatásban részesül.

Valódi Hírek