Uniós alapjogokat sértenek meg Orbánék.
A státusztörvényhez benyújtott módosító csomagba bekerült egy olyan javaslat is, amely szerint csak a kormány által létrehozott, kötelező tagsággal rendelkező Nemzeti Pedagógus Karral kell majd a köznevelés-szakmai javaslatokat megvitatni – írta a Népszava.
Mindennek értelmében ha fenntartói vagy munkáltatói szinten egyik pedagógus szakszervezet sem éri el a tíz százalékos tagsági feltételt, a legnagyobb tagsággal bíró szervezettel ennek ellenére is egyeztetni kell majd – derült ki a státusztörvény tervezetéhez benyújtott legutóbbi, 75 oldalas módosító csomagból.
Így a jövőben csak azokat a szakszervezeteket tekintené relevánsnak és „törvényes tárgyalópartnernek” a kabinet, amelyek taglétszáma lefedi a teljes foglakoztatotti kör legalább tíz százalékát. Megjegyezték,
eddig ilyen megkötés nem volt.
A fenti módosítás valószínűleg az Európai Bizottság nyomására kerülhetett a „javaslatok” közé, mert fennállt annak a lehetősége, hogy ezen javaslat hiányában a két legnagyobb tanári érdekképviselet, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is kiesett volna a tárgyalásra jogosultak köréből.
A javaslat viszont „trükkös módon” csak a 14 ezres tagsággal rendelkező PSZ-nek kedvez,
az alacsonyabb tagságú PDSZ-nek továbbra sem biztosítanak helyet a tárgyalóasztaloknál.
„Ez elég egyértelműen egy »lex PDSZ«, ki akarnak minket szorítani a tárgyalásokból”
– mondta a lapnak Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője, aki azt is sejti, a kormánynak az is célja, hogy egymás ellen uszítsa a két szakszervezetet, amelyek egyébként egy sztrájkbizottságot alkotnak.
„Ez az intézkedés nem felel meg az Orbán-kormány uniós vállalásainak
és az Európai Bizottság ajánlásával is ellentétes”
– közölte Nagy Erzsébet.
Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke elmondta: a módosító javaslattal szerinte is éket próbálnak verni az érdekképviseletek közé, ezért azt a PSZ elfogadhatatlannak tartja.
„Erre a szekérre nem leszünk hajlandóak felülni”
– jelentette ki az alelnök, aki szintén hangsúlyozta:
a javaslat uniós alapjogot sért.