Nem örült a hírnek.
Hétfőn reggel bekérette az osztrák kormány az állam Magyarországra akkreditált nagykövetét. Ezt megelőzően Ausztria már hangot adott ellenérzésének amiatt, hogy a magyar kabinet elkezdte elbocsátani a börtönökből az embercsempészeket.
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter sürgős tárgyalásra hívta hétfő délutánra az ország magyarországi nagykövetét. Ezzel kapcsolatban a Telexnek arról nyilatkozott a nyugati szomszédunk Európai és Nemzetközi Ügyekért felelős Szövetségi Minisztérium Sajtóirodája, hogy mivel a két ország határos egymással, azonnali választ várnak a magyar kormánytól,
mi szükség volt a bűnözők szabadlábra helyezésére.
Az osztrák kabinet egyúttal határellenőrzést lengetett be Magyarország és Ausztria között.
Szijjártó Péter hétfőn reagált az osztrákok lépésére. A magyar külgazdasági és külügyminisztert Brüsszelben kérdezhették, amelynek során a szemére vetették, hogy az embercsempészeket szabadon engedte a kabinet azzal a feltétellel, hogy ők azok három nap alatt elhagyják az országot.
A magyar tárcavezető sajátosan válaszolt a kérdésre:
„Én ezt úgy fogom fel, hogy mi külföldi bűnözőket utasítunk ki az országból, és jobb is, hogyha elhagyják az országot – és jobb is lenne, hogyha többet nem is jönnének mifelénk, és nem is gondolnának arra, hogy mifelénk jöjjenek”
– jelentette ki Szijjártó. Ezután – kissé ellentmondásosan – a kormányzat hivatalos álláspontját kezdte elismételni, amely szerint „elutasítják” az illegális bevándorlást, és – elmondása szerint – „a legszigorúbban” (?) lépnek fel az embercsempészekkel szemben.
Ezután az osztrák külügyminiszter lépésére tért rá, amelyet így kommentált:
„Tegnap késő este valóban felhívott Alexander Schallenberg kolléga; jelezte, hogy számukra kétségeket és problémákat jelent, vagy kérdőjeleket jelent ez az ön által is hivatkozott magyar intézkedés (…).
{Ez} szuverén magyar döntés„
– hangoztatta külügyi tárcavezető.
„Az pedig, hogy Ausztria határellenőrzést foganatosít a magyar-osztrák határon, ez sajnos, nem új, ugyanis (…)
hónapok óta azt látjuk, hogy
az osztrákok nehezítik magyar és más állampolgárok belépését Ausztriába,
és miközben az osztrákok szabadon jöhetnek be Magyarországra várakozás nélkül, addig a magyarok hosszú várakozást (…) követően léphetnek csak be Ausztriába”
– mondta, majd hozzátette, hogy a „fenyegetés” nem új, mert már hosszú ideje alkalmazzák ezt a módszert az osztrákok.
(Szijjártó Péter/Facebook)