Felgöngyölítik az összes ilyen esetet.
„Büntethetővé tesszük a korrupció minden fajtáját”
– jelentette ki Ylva Johansson uniós belügyi biztos szerdán, miután az Európai Bizottság bemutatta új intézkedési csomagját.
A dokumentum megerősített szabályokat tartalmaz a korrupciós cselekmények bűncselekménnyé nyilvánítására, a korrupcióért kiszabható szankciók uniós szintű harmonizálására, valamint egy célzott, közös külügyi és biztonságpolitikai szankciórendszer létrehozására.
Az intézkedések
nem csupán a vesztegetést,
hanem a jogtalan elsajátítást, a befolyással való üzérkedést, a funkcióval való visszaélést, valamint a korrupciós büncselekményekhez kapcsolódó igazságszolgáltatás akadályozását, és a jogellenes gazdagodást is bűntetendő cselekményként értelmeznék.
Vera Jourová, a bizottság átláthatóságért és értékekért felelős alelnöke a részleteket ismertetve úgy fogalmazott, hogy az új intézkedések megerősítik a végrehajtási eszközöket, nagy hangsúlyt helyeznek a megelőzésre és a feddhetetlenség kultúrájának kialakítására.
Mint mondta,
a korrupció semmilyen formája sem fogadható el.
Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos a sajtótájékoztatón hozzátette, hogy a bizottság hatékonyabbá tenné a korrupciós ügyek felgöngyölítését, valamint előírná a tagállamoknak, hogy ehhez biztosítsák a megfelelő eszközöket a bűnüldöző szervek és ügyészek számára.
Az elévülésre vonatkozóan is módosítanák a szabályokat, hogy elegendő idő legyen a korrupciós bűncselekmények bíróság elé viteléhez.
Josep Borell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő kiemelte, hogy az EU globális szankciós eszközrendszert akar bevezetni, hogy
a világon bárhol büntethetők legyenek a feltárt korrupciós cselekmények.
Hozzátették, hogy az új jogszabályok kijavítják, valamint kiegészítik az Unió belső és külső korrupcióellenes eszközeit, valamint jelzik majd az EU eltökélt szándékait, hogy bármi áron felveszik a kesztyűt a korrupcióval szemben.
A irányelvjavaslatot az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának is meg kell tárgyalnia, majd el kell fogadnia.
(MTI)